Yaşam

Tırnak Batması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Neden Olur ve Nasıl Geçer? Batık ayak tırnağı, tırnağın köşesinin veya kenarının yumuşak ete battığı yaygın bir sorundur. Peki bu oluşan batık tedavisi nedir? sorularının cevabı makalemizde yer almaktadır.

Tırnak Batması Neden Olur ve Nasıl Geçer? Tırnak batması tedavisi genellikle evde çeşitli uygulamalarla mümkündür. Ancak ağrı şiddetliyse veya yayılıyorsa, olası komplikasyonlardan kaçınmak için profesyonel yardım almanızda fayda var. En sık ayak başparmağında görülür ve ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi rahatsızlıklara neden olur. Kişinin diyabet, damar sertliği gibi ayaklara giden kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa, tırnak batmasından kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Enfeksiyonu önlemek için tırnak batması oluşur oluşmaz tedavi uygulamak önemlidir. Hafif vakalarda ev uygulamaları ile küçük tedaviler yeterli olabilir. Ağır vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak batması için evde yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır:

Sıcak sabunlu su banyosu. Etkilenen ayağı suya batırmak şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayağınızı günde üç kez 20 dakikaya kadar ılık sabunlu suda bekletmek etkili sonuçlar verebilir. Zeytinyağlı kastilya sabunu iyi bir seçenektir. Suya Epsom tuzları eklemek ek rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzu, tıbbi magnezyum sülfatın doğal tuzlarıdır.

Elma sirkesi. Bilimsel kanıtlar sınırlı olsa da, elma sirkesinin antiseptik, iltihap önleyici ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Tırnak batması için bir kova ılık suya yarım bardak elma sirkesi çayı ekleyin. Etkilenen ayak günde 20 dakika bu suda bekletilir. Uygulamadan sonra ayaklar tamamen kuru olmalıdır.

Rahat ayakkabılar ve çoraplar giyin. Çok dar ayakkabı ve çorap giymek ayak parmaklarınızı sıkıştırabilir. Bu, batık ayak tırnaklarının ana nedenlerinden biridir. Ayak tırnaklarının büyümesini veya kötüleşmesini önlemek için ayak parmaklarında yeterli boşluk kalacak şekilde ayakkabı ve çorap giyilmelidir. İyileşme sürecinde ayak parmaklarına baskıyı sınırlamak için ayakkabı yerine terlik veya sandalet tercih edilmelidir.

Batık bir ayak tırnağı koruyucusu kullanmak. Batık ayak tırnağı koruyucusu, batık ayak tırnakları için yastıklama bariyeri sağlar. Etkilenen bölgeye uyan halkalar veya parmağı tamamen saran bir kılıf olarak mevcuttur. Bazı koruyucu ürünler, ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olan ve iyileşmeyi destekleyen ilaçlı bir jel ile satılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu