Yaşam

Doğal Gıda Boyası Nelerle ve Nasıl Yapılır?

Doğal Gıda Boyası Nelerle ve Nasıl Yapılır? Evdeki sebze ve meyvelerden yararlanarak doğal gıda boyası yapılışımızı incelemek için hemen tıklayın! Hazır olarak satılan gıda boyaları zararlı olan maddelerdir. Hazır gıdalar içerisinde yapay renklendiriciler kullanılmakta ve sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Hem rengarenk gıda boyaları elde etmek hem de tamamen üretimlerinde doğal maddelerin kullanılması son derece mümkün!

Doğal Gıda Boyası Nelerle ve Nasıl Yapılır? Gıda boyaları, yapay renklendirici kullanılmasından dolayı bir çok kişi tarafından zararlı bulunan bir maddedir. Gıda boyasına doğal yollarla sahip olmak elbette mümkün. Evde bulunan sebze ve meyveleri kullanarak kendi doğal gıda boyanızı yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte merak edilen sorunun cevabı..

Pancar

Pancar, havuç ve elma kokteyli ile kırmızı bir gıda boyası rengi elde edilebilir. 3 adet orta boy pancarın suyu elde edilir ve bu bitkinin suyu 3 tepeleme yemek kaşığı toz şeker ile karıştırılarak iyice kaynatılır. Elde edilen bu şurubu bir gıda boyası olarak istenilen tatlılarda kullanabilirsiniz.

Karbonat ve Pancar

Karbonat ve pancar ile pembe bir doğal gıda boyası elde edilebilir. 3 adet orta boy pancardan elde edilen bitki suyu 3 yemek kaşığı tepeleme şeker ile kaynatılır. Kaynama esnasında karışım içerisine bir paket kabartma tozu karıştırılır. Böylece kırmızı olan gıda boyası pembeye dönecektir. İlk etapta koyu bir renk alan pembe tonunun açılması için karışıma çok olmamak şartı ile bir miktar su koyulması sağlanmalıdır.

Havuç

Tatlı turuncu bir renk için havucun renginden yararlanmak mümkün! 5 ila 6 tane orta boy büyüklükte havuç ve üzerine eklenen 1 kaşık toz şeker ve kaynatma işlemi ile turuncu gıda boyasını imal edebilirsiniz. Havuç şekerli bir yapıya sahiptir. İstenirse şeker kullanımına gerek de olmayabilir.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana ile mor bir gıda boyası elde edilmesi mümkün! Küçük boy bir mor lahana için 4 ila 5 yemek kaşığı toz şeker kullanılır. Tüm bu bahsi geçen meyve sebzelerin suyu katı meyve sıkacağında sıkılır ve kaynatılarak doğal gıda boyası nasıl yapılır sorusuna cevap oluşturulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu