Sağlık

Saç Dökülmesine Engel Olan 5 Öneri

Saç dökülmesi kadınlar ve erkekler için en önemli ortak sorunlardan biridir. Genetik bir durum halini alan saç dökülmesi aynı zamanda fizyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Bugün tıp dünyasında saç dökülmesine engel olmak için çeşitli ilaçlara hazırlansa da dökülmeye engel olmak bunlar yeterli gelmiyor.

Saç dökülmesi
Saç dökülmesi

Saç dökülmesi için gündelik hayattan beslenmeden yaşadığımız şehirlere kadar pek çok şeye dikkat edilerek dökülme en aza indirilebilir. Buna ek olarak özel şampuanlar, losyonlar ve kremler de kullanılarak saç dökülmesini engellemek, durdurmak mümkün.

Dökülen saçlar
Dökülen saçlar

Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

  1. İlk olarak saç derilerinizi temiz tutmaya çalışın. Saçlarınızın beslenmesini sağlayan saç derileri gün içerisinde şehrin kirli ve zehirli gazların zararlarına maruz kalır ve nefes alamaz. Bu nedenle saçlarınızı mümkün olduğunda temiz tutun.
  2. Yıkama sonrasında saçınıza fön çekerken ya da kuruturken fön makinesi saçınıza çok yaklaştırmayın ve çok uzun süre kullanmayın. Aksi takdirde saçınızı besleyen tabaklarda ki hücreler zarar görebilir.
  3. Beslenmenize dikkat edin ve kalsiyumu, proteini bol bol tüketin. Bu hem vücudunuz için hem de sağlığınız için çok önemli.
  4. Saç dökülmesi için su içmenin de fazlasıyla yararı bulunuyor. Günlük en az 2,5 litre su tüketmenizin saçlarınıza da faydası bulunuyor.
  5. Sigara ve alkol kullanmanız durumunda da saçlarınız dökülür. Bu nedenle bu zararlı alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu