Yaşam

2021 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2021 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? Çocuk yardım parası yenidoğan T.C. Devletin vatandaşlarının bebeklerinin masraflarını karşılamak için yaptığı yardımlardır.

2021 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? Çocuk yardım parası doğumda gerekli şartların sağlanması halinde, anne veya babaya Ssk ve Bağ-kur kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere verilen emzirme ödeneğidir. Yukarıda belirtilen çocuk yardımlarından yararlananlar da emzirme yardımlarından yararlanabilirler. Yardım, yaşayan çocuklar için ödenir ve yıllık olarak yenilenir.

Emzirme Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yaptıktan sonra anne sigortalı ise anne baba adına, baba sigortalı ise hastaneden emzirme başvurusu yapmalıdır. Raporu girdikten sonra doğum kaydını da tamamlamanız gerekir. Bu süreçten sonra SGK, hastanenin oluşturduğu emzirme protokolündeki bilgilere göre anne veya babanın sigorta şartlarını sağlayıp sağlamadığını kontrol eder. Tüm koşullar yerine getirildiğinde ödeme yapılır. Tabii ki başvuru şartı olmadığını söyledik ama bazı zamanlarda hastane raporunun olmaması, çocuğun doğduğu tarihin doğum kayıtlarına uymaması veya adının soyadı gibi durumlarda ödeme yapılamayabiliyor. Bu nedenle, onay için SGK ile iletişime geçmek mantıklıdır.

Emzirme Yardımı Ne Zaman Alınır?

Hastane raporu eksiksiz doldurursa, çocuğun kaydı varsa ve herhangi bir kusuru yoksa ortalama 10 ila 15 gün içinde ödeme bankaya gönderilir. Genellikle ödemeler PTT kanalları üzerinden yapılır. Ödeme yapıldıktan sonra anne veya baba kimliklerini kullanarak herhangi bir PTT şubesine giderek ödemeyi alabilirler. E-devlet sisteminde, ‘’banka hesap tanımlama ‘’ menüsü üstünden SGK şahsi ödemesi ‘’banka hesabı’’ olarak tanımlandığında, kişinin SGK’dan aldığı bütün ödemeler hesaba aktarılır. Emzirme ödeneği ne kadardır? 2020 yılında doğan çocuklar için yardım tutarı 202.00 TL. Bu miktar çocuk sayısına bağlıdır. Örneğin ikizler 404 lira, üçüzler 606 TL’dir. Her senenin başında enflasyon oranı her sene ortalama olarak %20 ila %30 artışla yardım miktarını artıracaktır.

Emzirme Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Sorgu sonucunun bankaya iletilmesi durumunda ödeme PTT’den ya da tanımlı olan banka hesabından alınabilir. Aynı zamanda kadınsanız ve halen sigortanız varsa veya sigorta primini kendiniz ödüyorsanız, ek olarak SGK doğum belgesi ödeneği de alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu