Güzellik

Yara İzleri Nasıl Geçer, Tedavisi Mümkün Müdür? 

Yara İzleri Nasıl Geçer, Tedavisi Mümkün Müdür? Yara izleri oldukça zor iyileşme gösteren izlerdir. Yara izleri tedavisi için ne yapılabilir merak ediyorsanız makalemizi okumalısınız.

Yara İzleri Nasıl Geçer, Tedavisi Mümkün Müdür? sorusu yara izlerinden kurtulmak isteyen kişilerin cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Vücutta yara izinin oluşmasına sebep olan nedenler oldukça çeşitlidir. Cildin veya derinin görünen tabakasında kötü görünüme sebep olan yara izleri kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle de yara izi olan kişiler tedavi yolları aramaktadır. Peki, yara izleri tedavisi için ne yapılabilir?

Yara izlerini geçirmek için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Yara izleri görünür bölgelerde bulunan kişiler bu izlerden kurtulmak için yöntem ve tedavi arayışına girmektedirler.

Yara İzleri Nasıl Geçer?

Yara izlerinin görünümünden rahatsız olan kişiler “yara izleri nasıl geçer?” sorusuna yanıt aramaktadır. Yara izleri travma, düşme, kesme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Cerrahi işlemler sonrası iz kalmamasına oldukça dikkat edilse de mutlaka deride iz kalmaktadır. Belirginliği çok fazla olan yara izlerinin tamamen ortadan kaldırılması, geçmesi oldukça zor bir durumdur. Belirgin izler tam olarak geçirilemese de en azından küçültülebilmektedir. Öncelikle yara izlerinin oluşmasını engellemek en önemli bir unsurdur. Yara henüz iyileşme aşamasındayken kullanılan kremler ve bakımlar ile yara izi görünümü oldukça azaltılabilmektedir.

Yara izi tedavisi, eğer yeni bir iz ise silikon baskı uygulanarak yapılabilmektedir. Bu tedavide yara izinin üzerine silikon baskı yapılarak yaranın kabarması ve düzgün iyileşmesi sağlanmaktadır. Ancak bu yöntem henüz olgunlaşmamış yara izleri için fayda sağlamaktadır. Olgunlaşmamış yara izleri tedavisinde iz kremlerine başvurulabilir. Lazer tedavisi de yara izlerini gidermek için kullanılan başka bir tedavidir. Birkaç seans uygulanan lazer tedavisi ile yara görünümü azaltılabilmektedir. Eğer yara izi çökük bir görünüme sahip ise altına yağ enjeksiyonu yapılmaktadır. Dermabrazyon peeling işlemi de ağır yara izleri için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemdeki amaç yara izinin üst tabakasını tıraşlayarak yara izinin daha iyi iyileşmesini sağlamaktır. Yara izi tedavilerinde en çok lazer ve zımparalama yöntemlerine başvurulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu