Sağlık

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir, Nasıl Anlaşılır? Çocukların gelişimleri küçük yaşlardan takip edilmesi gereken bir durumdur. Bizde yazımızda çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır? Bu konuyu ele alacağız.

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nedir, Nasıl Anlaşılır? Birçok ebeveyn bu sorunun cevabını merak eder. Küçük yaşlarda başlayan gelişim ve büyüme çocukların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden anne babaların bu süreçleri yakından takip etmesi gerekir. Bizde yazımızda çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap arayacağız. O zaman büyüme geriliği nasıl anlaşılır? Bundan bahsedelim.

Büyüme Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda gelişim ve büyüme evresi oldukça önemli bir konudur. Ailelerin ileride sağlık sıkıntıları yaşamaması adına çocuklarının gelişim ilerlemelerini takip etmeleri yararlarına olacaktır.

Çocuklarda yetersiz büyümenin anlaşılabilmesi için en hızlı büyüme dönemleri olan 1 yaş ve ergenlik çağlarında yeterli boy ve kiloda olup olmadıkları takip edilebilir. Bunun yanında genetik olarak kısa ailelerin çocukları genel olarak kısa olduğu için bu durumları göz önünde bulundurarak bir çıkarım yapmaları yerinde olacaktır.

Çocukların boy ve kilo bilgilerinden yola çıkarak fiziksel gelişim geriliği sonucunu çıkarmak mümkündür. Bunun yanında buna neden olan genetik faktörler dışında kronik rahatsızlıklar, yeterli beslenememe gibi etkenlere dikkat edilmelidir.

Büyüme Geriliği

Anne karnından itibaren devam eden gelişim süreçleri çocuğun yetişkinlik çağındaki sağlığına etki eder. Bu yüzden her ebeveynin bu konuda dikkatli olması gerekir. Bebeklikte anne sütü çocuğun gelişimine katkılar sağlar. Ayrıca ek gıdaya geçildiğinde tüm besinleri içeren bir yeme düzeni oluşturulmalıdır.

Büyüme geriliğinde en önemli faktör beslenme düzenidir. Çocuklar bu düzenle yaşıtlarının olması gereken boy ve kiloya sahip olabilirler. Ayrıca boy uzatmada bilimsel olarak fiziksel egzersizler oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Basketbol, voleybol gibi aktivitelerle boy kısalığı problemi bir nebze olsun aşılabilir.

Çocukların gelişimini etkileyen kronik rahatsızlıklar erken tedavi yöntemiyle kontrol altına alınmalıdır. Bu süreçte doktorun önerdiği beslenme düzeni çocuğun sağlıklı gelişimini sağlayacaktır. Bunun yanında yaşanan hormonal sıkıntılardan meydana gelen büyüme geriliği tedavi altına alınmalıdır. Çocukların sağlıklı gelişimi açısından ebeveynlerin bu konu üzerinde önemle durmaları gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu