Diyet

Tokluk Hissi Veren Gıdalar Hangileridir?

Tokluk Hissi Veren Gıdalar Hangileridir? Diyet yaparken pek çok kişi açlık çekiyor. Aç kalmadan diyet yapılabilir mi? Günümüzde bazı yiyecekler tokluk hissinizi arttırarak diyet programlarını sağlıklı bir şekilde uygulayabilmenize yardımcı olabilir.

Tokluk hissi veren gıdalar nelerdir? Kış aylarında insanlar diyet programlarını araştırmaya başladı. Yaz aylarına formda girmek için şimdiden kilo vermeye başlayabilirsiniz. Diyet programlarında yer alan düşük sayıdaki öğünler gün içerisinde aç hissetmenize neden olabilir. Tükettiğiniz gıdalara dikkat ederek açlık problemini azaltabilirsiniz. Tükettiğiniz gıdalar sizlere sürekli açlık hissettiriyorsa daha fazla yersiniz. Peki, tok tutan gıdalar hangileridir?

Et Ve Balık

Protein konusunda zengin olan et ve tavuk ürünler diyette sizlere gereken tokluğu sunabilir. Haftada iki gün et ve balık tüketebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, günlük protein ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Protein oranı yüksek olması nedeniyle zayıflarken sizi tok tutabilir.  Kahvaltıda yumurta tükettiğiniz zaman gün içinde aldığınız kalori oranı da düşecektir.

Süt Ve Yoğurt

Süt ve yoğurt zengin protein kaynaklarından bir tanesidir. Diyet yaparken metabolizmanızı hızlandıran bu yiyecekler ayrıca tokluk hissi verir. Gün içerisinde 2-3 porsiyon bu yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Süt ve yoğurt ayrıca kalsiyum desteği de sunar.

Yağlı Tohumlar

Yağlı tohumlar diyetlerde tok kalmanızı sağlar. Kaliteli yağ asitlerini içeren bu ürünler kalp- damar sağlığını koruma altına alır. Ara öğünlerde bu ürünler tercih ederek tokluk durumunu arttırabilirsiniz.

Baklagil

Kaliteli bitkisel protein kaynaklarından biri olan bakliyatlar lif açısından son derece zengindir. Bununla beraber kolesterol düşürücü özelliği vardır.

Yulaf Ezmesi

Lif konusunda zengin olan yulaf ezmesi, zayıflama sürecinde gerekli desteği verir. Düşük kalorili olan yulaf bağırsaklarında sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın özellikle kan şekerini düzenleyen yapısıyla bilinir. Diyet yaparken, tatlı ihtiyacınızı baskılamak için tarçın kullanabilirsiniz.

Diyet programlarını uygularken kahvaltıya özen göstermeniz gerekir. Kahvaltı yaparak güne başlamak açlığınızın bastırılmasını sağlar. Ara öğünlerde acıktığınız zaman meyve tüketerek tokluğunuzu devam ettirebilirsiniz. Tok tutan gıdaları yiyerek sizde diyetlerinizi kolayca uygulayabilirsiniz. Bu gıdalar ayrıca sağlıklı yapısıyla öne çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu