Sağlık

Sigara Alışkanlığı KOAH Hastalığına Neden Oluyor

Sigara Alışkanlığı KOAH Hastalığına Neden Oluyor! KOAH hastalığının yaklaşık %80-85’i sigara içmekten veya sigaraya maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Uzun süreli sigara içenler beklenenden daha erken ölebilir.

Sigara Alışkanlığı KOAH Hastalığına Neden Oluyor! Sigara içenlerin beşte biri KOAH geliştirir. Sigara içenler, içmeyenlere göre çok daha yüksek KOAH riskine sahiptir. Sigaraya genç yaşta başlamak ve uzun süre çok miktarda sigara içmek KOAH’ın daha ciddi ilerlemesini sağlar.

Sigara Dumanına Uzun Süre Maruz Kalmak KOAH’ı Tetikleyebilir

Sigaranın etkisinin olmadığı durumlarda ısınma veya yemek pişirmek için kullanılan biyom adı verilen doğal atıklar sebep olabilir. Gübre, odun ve saman gibi atıklardan çıkan duman akciğerlere zarar verebilir. Sigara dumanına uzun süre maruz kalmak da KOAH’a neden olabilir.

Uzun Süreli Sigara Ve Alkol Kullanımı Ölümcül Olabilir

KOAH dünyada en sık görülen ve ölümcül hastalıklardan biri olmasına rağmen tedavisi ve önlenmesi mümkün olan hastalıklardan biridir. KOAH’ta birinci faktör olan sigara, sigarayı bir an önce bırakmalısınız. Sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak, alınacak ilk önlemlerden biridir. KOAH’ta tedavi inhale ilaçlarla sağlanır. KOAH tedavi edilebilir bir hastalıktır ve bu ilaçlar bir süre kullanılırsa, koruyucu önlemler alınırsa, beslenmeye dikkat edilirse, düzenli uyur ve egzersiz yaparsanız iyileşme oranı oldukça yüksektir. KOAH tedavi edilmezse ve önlem alınmazsa, sigara içmeye devam ederseniz ve alkol tüketimini eklerseniz hastalık geri dönüşü olmayan hasarlarla tedavi edilemez hale gelir.

Gerekli Önlemler Alınırsa İyileşme Oranı Oldukça Yüksektir!

KOAH dünyada en sık görülen ve ölümcül hastalıklardan biri olmasına rağmen tedavisi ve önlenmesi mümkün olan hastalıklardan biridir. KOAH’ta birinci faktör olan sigara, sigarayı bir an önce bırakmalısınız. Sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak, alınacak ilk önlemlerden biridir. KOAH’ta tedavi hale ilaçlarla sağlanır. KOAH tedavi edilebilir bir hastalıktır ve bu ilaçlar bir süre kullanılırsa, koruyucu önlemler alınırsa, beslenmeye dikkat edilirse, düzenli uyur ve egzersiz yaparsanız iyileşme oranı oldukça yüksektir. KOAH tedavi edilmezse ve önlem alınmazsa, sigara içmeye devam ederseniz ve alkol tüketimini eklerseniz hastalık geri dönüşü olmayan hasarlarla tedavi edilemez hale gelir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu