Eğitim & Kurs

Ek Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Genellikle ikinci bir şans olarak değerlendirilen ek tercih süreci boyunca daha dikkatli ve temkinli davranmak tercihin doğru olmasını sağlayacaktır.

Ek tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler ihmal edilmemeli, gerekli hallerde bu süreçte profesyonel destek alınmalıdır. Böylece yapılacak tercih öğrencinin hayallerine ulaşması için doğru bir adım haline dönüşecektir. Seçilecek üniversitenin ya da bölümün öylesine olmaması için tercih sırasında geniş çaplı düşünülmeli, bölümün gelecek dönemlerde avantajları ve dezavantajları karşılaştırılmalıdır. Analiz yapılarak hazırlanan tercih listesi her zaman daha verimli olacaktır. Bunun için puana ve puan sıralamasına dikkat edilmeli, ana tercihlerde talep ve puan durumu detaylıca incelenmelidir. Bu gibi analizlerin ardından her öğrenciye özgü bir liste oluşturulmalıdır.

Ek Tercih Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru bir ek tercih yapmak için kontenjan ve puan tablosuna göz atılmalıdır. İlk sıraya en çok istenen bölüm yazılmalıdır. En çoktan en aza doğru sıralama yapmak her zaman daha avantajlı olacaktır. Ek tercih hakkından yararlanabilmek için ilk tercihi yapmış fakat sıralamanın gelmemiş olması şartı vardır. Bu nedenle tercih yapacak öğrencilerin bunu göz ardı etmemelerinde fayda vardır.

Ek tercih dönemlerinde ilgili sınava ait geçmiş dönem verileri incelenmelidir. Bölümler ve kariyer imkanları bakılmalı, eğer bilinmeyen bir alan varsa araştırılıp öğrenilmelidir. Tercih süreci bu tarz araştırmalara daha fazla vakit ayrılmalıdır. Yeterli inceleme ve öğrenme olduğunda doğru bir bölümde okumak son derece kolay olacaktır.

Ek Tercih Yapacaklar İçin Öneriler

Ek yerleştirme için tercih yaparken meslek seçiminin önemli olduğu unutulmamalıdır. Seçim yaparken çevreden etki fazla olacaktır. Bu nedenle telaşa kapılmadan karar vermek daha doğru olacaktır. Mesleğe yönelik üniversite seçerken ise eğitim kadrosu, yerleşkeleri, burs imkanları, sosyal olanakları, değişim programlarının varlığı gibi özellikler incelenmelidir. Bölüm seçimlerinde genellikle geleceği açık bölümlere öncelik verilmelidir. Örneğin tıp, lojistik, eğitim, kimya sektörü ile ilgili alanlar en çok tercih edilen sektörler olarak bilinir. Bunların haricinde de gelecek için umut vaat eden pek çok meslek vardır. Önemli olan nokta bunları doğru seçebilmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu