Hamilelik

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar?

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar? sorusu anne adaylarının en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Bebekler daha anne karnındayken sizi duyabilirler. Peki Bebekler ne zaman duymaya başlar? İşte detaylar..

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar? sorusu anne ve babalar tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Bebeklerden söylediklerinize tepki görmek için belli bir süre beklemeniz gerekebilir. Fakat bebekler daha anne karnındayken belli haftalardan sonra sesleri duymaya başlarlar. Peki, bebekler ne zaman duymaya başlar?

Bebeklerde işitme duyusu gelişimi, anne karnındayken başlayarak bir süreç halinde ilerlemektedir. Aylara göre bebeklerin duyuları gelişmektedir. Bu süreçleri bilmek bebeğiniz ile oluşan iletişiminiz geliştirebilir.

Bebekler Ne Zaman Duyar?

Bebekler ne zaman duyar? Bebeklerin duyu gelişimi hamileliğin 8. Haftasından itibaren başlamaktadır. Gebeliği 8. haftasında bebeğin kulağı oluşmaya, gelişmeye başlar. Bebeklerin bu haftada kulağının gelişimi ile beraber dışarıdan gelen sesleri duyabildiği düşünülmektedir. Bu haftadan yaklaşık 5 hafta sonra yani hamileliğin 13. haftasından itibaren bebekler dışarıdan gelen sesleri algılayabilmektedirler. Bebek anne karnında iken bebekle iletişime geçilmesi ve müzik dinletilmesi gibi durumlar bu yüzden önemlidir. 25. haftaya gelindiğinde ise bebeklerin anne sesini duyabildiği bilinmektedir. 32. haftadan sonra ise bebek duyduklarına tepki verebilmektedir bu nedenle ses yüksekliğine dikkat edilmesi ve bebek ile iletişime geçilmesi önemlidir. Peki, dünyaya geldikten sonra bebekler hangi sesleri ayırt edebilirler?

Bebekler eğer doğması gereken zamanda dünyaya gelmişler ise işitme duyusuna sahip olarak dünyaya gelirler. Bebekler doğduktan sonra duyma gelişimleri anne karnındakine benzer şekilde devam etmektedir. Tüm bebekler 1 aylık olduğunda sesleri ayırt edebilmektedirler. İşitme duyuları gelişmeye devam ettiği ve sürekli olarak büyüdükleri için 3 aylık olduklarında duydukları ses yönüne doğru bakabilirler. 4. aydan itibaren sesin geldiği yönü tespit edebilirler. 5. aydan itibaren ise ses tonlarını ayırt edebilme özelliğine sahip olurlar. Bebeklerin 6. ayı gelişimleri için oldukça önemli bir dönemdir ve birçok bebek 6. aydan sonra kendi adını tanımaya ve tepki vermeye, sesleri birleştirmeye başlar. 10 aylık olduklarında ise söylenenlerin çoğunu anlayabilir, bazı nesnelerin adını bilir ve söylediğinde bu nesnelere tepki verebilirler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu