Eğitim & Kurs

Hibrit Eğitim Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?

Hibrit Eğitim Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir? Hibrit eğitim, 21. yüzyılda eğitimin en büyük vaatlerinden biridir. Bizde bu yazımızda hibrit eğitimi hakkında merak edilenleri sizler için ele aldık.

Hibrit Eğitim Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir? Model, sınıfta öğrenciler ve öğretmenler arasındaki etkileşime yardımcı olmak için dijital formlara yatırım yapmaya odaklanır.

Hibrit Eğitim Nedir

Çevrimiçi ortamdaki araçların karmaşıklığıyla profesyoneller, özellikle gençler için eğitimi ve bilgiye erişimi daha çevik ve çekici hale getirmek için yenilikleri yavaş yavaş benimsiyor. Çocukların teknoloji kullanımının giderek yaygınlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Diğer her şey gibi, öğretim metodolojilerinin de gelecek nesillerin ihtiyaçlarına uygun kalabilmeleri için kendilerini yeniden icat etmeleri gerekiyor. Belki de son yılların ana yeniden keşfi hibrit eğitim modeli diyebiliriz.

Harmanlanmış eğitim, iki öğrenme modelinin birleşiminden oluşur: çevrimdışı ve çevrimiçi. Çevrimdışı etkileşim fiziksel sınıfta gerçekleşirken, çevrimiçi ortamda eğitimciler öğrenme için gerekli etkileşimleri oluşturmak için dijital araçları kullanır. Bu birlikteliğin bir sonucu olarak hibrit eğitim, öğretme ve öğrenme uygulamalarının çevrim içi ve çevrim dışı olmak üzere farklı zaman ve mekanlarda gerçekleşebileceği fikrini kendine ilke edinmiştir.

Hibrit Eğitimi Kim İcat Etti

Hibrit öğrenme ifadesi, 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışanlara yönelik uygulanan harmanlanmış eğitim tabirinden gelir. Basılı materyallere ve yüz yüze talimatlara dayanmadan, bir şirket içindeki çok sayıda çalışana ilk kez eğitim verilebiliyordu. Çalışanlar, içeriğe erişmek için terminallerinde kolayca oturum açabiliyorlardı.

Hibrit eğitim de televizyon üzerinden uzaktan eğitimin yer aldığı bir süreçten geçti. Bu, şimdiye kadarki en etkileşimli ve sürükleyici eğitim deneyimiyle sonuçlandı. Öğrenciler, eğitmeni televizyonda izleyebildiler ve hatta herhangi bir soru veya endişelerini e-posta atarak dile getirebildiler.

Başlangıçta çalışan eğitimine odaklanan metodoloji, 1990’larda ilk bilgisayarların okullara girmesiyle eğitimde kullanılmaya başlandı. O zamanlar bilgisayarlar artık sadece büyük şirketler veya nüfusun zengin küçük bir kesimi için değildi. 2000’li yıllardan itibaren harmanlanmış eğitim, bizi bu öğretim modelini farklı sosyal sınıflardan çocuklara, gençlere ve yetişkinlere sunma yeteneğine götüren inanılmaz dönüşümler geçirmeye başladı.

Günümüzde öğrencilerin emrinde çeşitli dijital araçlar ve uygulamalar bulunmaktadır. Yüz yüze ve çevrimiçi öğretimin harmanlanması, öğrenci deneyimini zenginleştirmenin ve öğrenmeyi daha da faydalı hale getirmenin yollarını üretmeye devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu