Güzellik

Cilt Sağlığını Koruyan ve İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Cilt Sağlığını Koruyan ve İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Kusursuz bir cilt için beslenmenin yanı sıra vücudun yeterli düzeyde sıvı alması da önemlidir. Bu nedenle günde 1,5 ila 2 litre su içilmesi önerilir.

Cilt Sağlığını Koruyan ve İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? İdeal olarak, cilt sağlığını koruyan yiyecekler beslenme uzmanı tarafından belirtilir, çünkü fayda sağlasalar da cilt tipi için en uygun olmayabilirler. Yine de cilt sağlığını koruyan gıdalar nelerdir diyorsanız; detayları paylaştık.

Yulaf Ezmesi

Yulaf B1, B3, B6 ve E vitaminleri, çinko, folik asit açısından zengin bir tahıldır. Erken yaşlanma belirtileri ile başa çıkmanıza olanak tanır. Bundan dolayı cilt sağlığını koruyan gıdalar arasında bir adım öne çıkar. Yulafta bulunan folik asit, kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak cildi daha sıkı tutar.

Pancar

Şüphesiz ki, pancar da cilt sağlığını koruyan gıdalar arasındadır. Çiğ pancar, güçlü antioksidanlar olarak çalışan ve hücrelerin korunmasına yardımcı olan A ve C vitaminleri, betalainler, karotenoidler, fenolik bileşikler ve flavonoidler açısından zengin olmasının yanı sıra cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlayan asitler bakımından yoğundur.

Karpuz

Karpuz, A, B, C ve E vitaminleri ile likopen gibi karotenoidler açısından zengindir. Cildi foto-oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan ve böylece erken yaşlanmayı önleyen antioksidan etkiye sahiptir. Ek olarak karpuz, cildin nemli kalmasına yardımcı olan su açısından zengindir ve özellikle kuru ciltler için sıklıkla tavsiye edilir.

Brokoli

Cilt sağlığını koruyan gıdalar arıyorsanız; brokoli de iyi bir seçenektir. Brokoli, A ve C vitaminleri, çinko gibi mineraller ve lutein gibi karotenoidler açısından zengindir. Bunların tümü cildinizi sağlıklı tutmak ve cildinizi kuru ve kırışık hale getirebilen serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan hücreleri korumak için önemlidir. Ek olarak, brokolinin bileşiminde, sağlıklı cildi korumak için serbest radikalleri nötralize ederek ve vücuttaki diğer koruma sistemlerini aktive ederek hareket eden, güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu madde olan sülforafanlar vardır.

Brokoli her gün pişmiş olarak tüketilebilir, tercihen C vitamini kaybını önlemek için en fazla 20 dakika buharda pişirilebilir, ancak çiğ olarak salatalarda veya meyve sularında da yenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu