Moda

Minimalist Stil Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Minimalist Stil Nedir ve Nasıl Uygulanır? Minimalist stil, 1950’li yıllarda önce sanatta ortaya çıktı. Daha sonra modayı da etkiledi ve minimalist stil adıyla moda ve tasarımda yerini aldı.

Minimalist Stil Nedir ve Nasıl Uygulanır? Minimalist stil, tasarımda sadeliğe dayanır. Mat renkler, sade bir görüntü bu stilin temelidir. Şaşalı, karmaşık, parlak kumaşlar yerine sade ve şık kumaşlar minimalist tarzın temel unsurlarıdır. Minimalist stilde gözü yormayan bir sadelik baskındır.

Minimalist stil, moda ve tasarımda 1980’li yıllarda yükselişe geçti. O yıllarda bu stilin temel özellikleri de ana hatlarıyla ortaya çıktı. O zamanlardan beri birçok ünlü isim minimalist stilin öncüsü haline geldi. Günümüzde sadece ünlüler değil, insanların birçoğu bu stili uygulayarak, bu modaya bağlı kalmayı sürdürüyor.

Peki, minimalist stil nasıl uygulanır? Biz de minimalist stili uygulamak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabiliriz.

Minimalizmin Temel Unsuru: Rahatlık

Rahatlık, minimalist stilin temelidir. Moda stili olarak minimalist tarzı uygulamak istiyorsanız rahatlığı temel almalısınız. Giydiğiniz tüm kıyafetler sizin için rahatlığı yansıtmalı. Yüksek bel kot pantolonları, günlük elbiseler, rahat ceketler gibi seçtiğiniz kıyafetlerde rahatlık en önemli ölçü olmalı. Giyim tarzınızda rahatlığı yakalamak içinse bedeninize uygun kıyafetler seçmelisiniz. Bedeninize uyan doğru kıyafetleri tercih ederek, bedeninizle uyumlu kıyafetler satın alarak stilinizde rahatlığı yaratabilirsiniz.

Doku

Minimalizmde seçtiğiniz kıyafetlerin kumaşları, cafcaflı, parlak olmamalı. Sade ve yumuşak kumaşlar, doğallığı yansıtan dokulara sahip giysiler tercih edebilirsiniz. Kıyafetlerinizde özellikle pamuklu dokuma kumaşlara, süet ve kadife dokulu tasarımlara yer verebilirsiniz.

Renkler

Minimalizmde doğayı çağrıştıran renkler kullanılır. Doğal, sade ve mat renkler ve pastel tonları bu moda stilinin temel unsurlarından biridir.

Gömlekler

Minimalist tasarımla ayrılmaz bir bütün haline gelen gömleklere siz de gardırobunuzda yer vererek bu stili uygulayabilirsiniz. Katlanabilir beyaz düğmeli gömlekler, bu stilde çok popülerdir. Üstelik gömlekler, eğer çalışıyorsanız hem işe giderken hem de özel günlerinizde giyebileceğiniz harika kıyafetlerdir. Farklı kumaşlarda üretilen, süet, kareli, pamuklu gömleklerle minimalizmi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Ayakkabılar

Minimalist moda stili ile bütünleşmiş olan ayakkabılar mokasenlerdir. Mokasenler hem ofiste hem de yürüyüş yaparken kullanabileceğiniz oldukça rahat ayakkabılardır. Üstelik bu ayakkabıları her mevsim giyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu