Eğitim & Kurs

Nasıl Senaryo Yazarı Olurum?

Sayıları hızla artmaya devam eden Türk film ve dizileri ile beraber gençlerin gözdesi haline ulaşmış olan senaristlik mesleği son derece popüler hale gelmiştir. Kalifiye eleman ihtiyaçlarına bakarak yola çıkan senaryo yazarlığı yeni iş imkânları yaratmaktadır.

Son dönemlerin en fazla gelişen sektörleri arasında sinema sektörü yer almaktadır. Her akşam, kanallar üzerinde yayınlanan dizilerin miktarı artmaya devam ederken senaristlik de artık aranan meslek arasında yer almaktadır. Durum böyle olduğu zaman senaryo yazım tekniğini bilen kalifiye eleman ihtiyaçları gözükmüştür. Ülkemizde ilk kez geniş derecede yazar ve senarist grubunun yaratıcı yazım ve senaryo üzerine verilen eğitimler ile sektöre girmek isteyen genç yazar ve senaristler için fırsat niteliği taşımaktadır.

Öykü Ve Senaryo Yazımı

Öykü ve senaryo yazmanın son derece zahmetli ve keyifli yollarını öğrenerek kalemini güçlendirmek isteyen kişilere eğitim merkezleri kurgu ve karakterin nasıl oluşturulacağı, senaryonun ne şekilde işlendiği gibi teknik alanlarda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin katıldığı uygulamalar senarist adaylarını sektöre hazırlamaktadır. 8, 12 veya 15 kişiden ortaya çıkacak gruplar ile her hafta bir oturum olmak üzere sekiz hafta sürecek olan çalışmalarla roman, yazı, senaryo ve son taslak senaryo çalışmasından oluşmaktadır. Senaryo atölyesi içerisinde hikâye işleme uygulamaları, senaryonun inşa edilişi, sahne ve diyalog oluşturma gibi alanlarda örnekler üzerinden ortak çalışmalar yapılmaktadır.

Edebiyata ilgi duyan herkes bu mesleği uygulayabilmektedir. Yazarlık yeteneği olduğunun farkında olan ama yazım tekniği konusunda geliştirmeyi düşünen kişilerde bu senaryo yazarlığı eğitimi alabilmektedir. Yazarlık yeteneği olduğuna inanan kişiler izleyici ya da eleştirmen olmak isteyen herkes bu programa kabul edilmektedir. Sizde bu kurslar sayesinde iyi bir senaryo yazarı olabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu