Hamilelik

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler

Kadınların en özel dönemlerinden biri olan hamilelik dönemi ile ilgili olarak doğru bilinen aslında yanlış olan pek çok bilgi bulunur.

Hamilelik Dönemi İle İlgili Doğru Bilgiler

Anne adayları hamilelikle ilgili yanlış bilinen gerçekler konusunda en doğru bilgilere ulaşmalıdır. Kendilerinin ve bebeklerinin sağlıklı bir gelişime sahip olması için öncelikli olarak hamilelikte yapılması gerekenlerin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

 

  • Hamilelik ile ilgili olarak en sık bilinen yanlışların başında hamileliğin 9 ay sürdüğüdür. Gebelik tarihi son adet dönemine 7 gün eklenerek hesaplanır. Ayrıca 40 hafta olarak ortalama bebeğin dünyaya geleceği tarih hesaplanır. Bu nedenle de hamile kalındıktan sonra 9 ay ile bebeğin dünyaya geleceği tarihi ayarlamak son derece yanlıştır.
  • Gebelikte cinsel ilişki kesinlikle bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Pek çok anne baba adayı gebelik sürecinde cinsel ilişkiden uzak durur. Hamilelik ile ilgili yanlış bilgiler arasında bu bilgi de yer alır. Bebek sert bir zar ile anne karnında korunur. Bu nedenle de gebeliğin son haftasına kadar doktor aksini belirtmedikçe cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
  • Hamilelerin çok yemek yemesi gerektiği de yanlış bilinen bir bilgidir. Genellikle hamilelere normal zamandan iki katı yemek yedirilmeye çalışılır. Bu durum son derece yanlıştır. Çünkü anne adayı ancak sağlıklı bir şekilde beslenerek bebeğine faydalı olabilir. Bu süreçte de her istediğini yemesi önerilmez. Bunun yerine sağlıklı bir şekilde beslenmesi önerilir.
  • Hamilelerin yanlış bildiği bir durum da spor yapmanın zararlı olduğu bilgisidir. Hamileyken spor yapılamayacağını belirtmek son derece yanlıştır. Tabi ki gebelik döneminde kadınlar ağır sporlardan kaçınmalıdır. Ancak sağlıklı hamilelik için de düzenli olarak spor yapılması uzmanlar tarafından gebelere önerilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu