Yaşam

Çöp Poşeti Kokusu Nasıl Önlenir?

Evdeki tüm artıkları toplayan çöp kovalarının kötü kokması çok normaldir. Fakat bazen dayanılmaz olan çöp poşeti kokusu nasıl önlenir? Bunun için birkaç önerimiz olacak.

Çöp poşeti kokusu nasıl önlenir? Çöp kovalarından yayılan kokular bazen dayanılmaz bir durum haline gelebilir. Bunun için alacağınızı birkaç önlem ile kokuyu en aza indirgeyebilirsiniz.

Çöp poşetlerinden yayılan kokular sineklerin, böceklerin veya haşerelerin gelmesine zemin hazırlayabilir. Bunu önlemek için evde bulunan malzemeler ile kolayca ve hızlı bir şekilde sonuç elde edebilirsiniz.

Çöp Poşeti Kokusu Önlenebilir

Çöp poşetinden gelen kokuları gidermek için birkaç püf noktası var. Ancak her şeyden önce her akşam düzenli olarak çöplerinizi atmayı ihmal etmemelisiniz. Sıcak yaz akşamlarında mutfağınızdaki koku daha da artabilir. Bunu istemezsiniz. Öyleyse şimdi püf noktalarına geçebiliriz. Eğer çöp poşetleriniz kokuyorsa;

  • Karbonat; çöp poşetine çöpünüzü dökemeden önce bir iki kaşık karbonat dökebilirsiniz. Bunu her çöp boşalttığınızda tekrarlarsanız çöpünüz asla kokmayacaktır.
  • Çamaşır suyu; çöpünüzü boşalttıktan sonra biraz çamaşır suyu ve su ile çalkalayın ve bunu da çöp kovanızı her boşalttığınızda uygularsanız hem çöp kovanızın içi temiz olacaktır hem de kokmayacaktır. Çamaşır suyu sizi rahatsız ediyorsa sirkeli su da kullanabilirsiniz. Aynı işlemi sirke ile deneyin. Mükemmel bir sonuç elde edeceksiniz.
  • Eğer evde kediniz varsa kedi kumundan da faydalanabilirsiniz. Çöp poşetiniz bir çöpten dolayı yırtılmış olabilir. Ve çöp kovasının içine çöpün suyu sızmış etrafa koku yaymaya başlamıştır. Eğer evinizde kedi kumu varsa çöp kovasının içine kedi kumu serpiştirip üzerine çöp poşetini yerleştirin. Çöpten sızan suları kedi kumu emecektir. Ve artık çöpünüz kokmayacaktır.

Çöp Poşetinin Kokusunu için Alınacak Önlemler

Evinizdeki çöp poşetinin kokmasını önlemek için birtakım önlemler almalısınız. Bu önlemler;

  • Çöp kovasını açık alana koymalısınız. Örneğin balkona koyabilirsiniz.
  • Atıkları ayırmalısınız. Kâğıt, karton gibi atıklar ile yiyecek atıkları ayırmalısınız.
  • Çöplerinizi ne olursa olsun asla sulu bırakmamaya dikkat edin. Her sulu çöpünüzün suyunu süzerek çöpe atmalısınız.
  • Çöpleri evinizde çok bekletmemelisiniz.

Çöp poşeti kokusu nasıl giderilir diye bir düşünceniz varsa artık bu uygulamalar ile çöpünüz kokmayacaktır. Bu uygulamalar hem size pratiklik kazandıracak hem de evinizde artık hiç koku olmayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu