Anne-Çocuk

Tüp Bebek Gebelik Haftası Hesaplama

Tüp bebek gebelik haftası hesaplama normal gebeliklerden daha farklı olarak hesaplanmaktadır. Peki tüp bebek zamanı nasıl ve hangi yöntemle ile hesaplanır ?

Tüp bebek gebelik haftası hesaplama, embriyo oluşumu laboratuvar ortamında döllenir. Sağlıklı bir şekilde oluşan embriyo anne karnına daha sonra yerleşeceği için gebeliğin haftasına bakmak için nakil işlem öncesine bakılması gerekir. Gebeliğin başlayıp başlamadığını öğrenmek için de ortalama 15 gün beklemek gerekmektedir. Ortalama 15 gün bekledikten sonra idrar testi ya da kan testi yaptırarak gebelik durumunu öğrenebilirsiniz.

Tüp Bebek Gebelik Belirtileri

Başarılı geçen embriyo transferinden sonra yaklaşık iki hafta içerisinde gebelik olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Embriyo rahim duvarına yerleşirken kılcal damarların hasar gördüğü için kanamalar görülebilir. Embriyo yerleşirken küçük kramplar olabilir. Tüp bebekte gebelik belirtileri arasında göğüs de hassasiyet, kadınsal hormonlarda artışlar görülebilir. Bazen de baş ağrıları, mide bulantısı ya da sabah bulantıları başlayabilir.  Bazen de bu belirtilerin hiçbiri görülmeyebilir. Fakat gebelik haftasını belirlemek için bu belirtileri dikkate almayın. Çünkü bu belirtiler kişiden kişiye göre değişebilir.

Tüp Bebek Hamilelik Haftası Hesaplama Çoğul Gebelikte Değişir mi?

Tüp bebek de düşük riski olduğundan dolayı genellikle tek bir embriyo transferi yapılır. Tam verimli olmayan embriyolar varsa da birden çok embriyo transferi olur. Bunun nedeni ise gebelik ihtimalini artırmaktır. Birden çok embriyonun tutması da çoğul gebelikleri ortaya çıkarır. Tüp bebek hamilelik haftası hesaplama çoğul gebelikte değişir mi sorusunda hesaplama aynıdır. Fakat ikiz bebekler tek çocuk doğumlarına oranla 21 gün önce doğar. Üçüz bebeklerde ise 49 gün daha erken doğum olabilir.

Tüp Bebekte Hamilelik Haftası Ultrason Yoluyla Öğrenme

Tüp bebekte hamilelik haftası ultrason yoluyla öğrenme ile bebeğin gelişim evresi öğrenilebilir. Böylelikle embriyonun kaç haftalık olduğu bilgisine ulaşılabilir. Eğer ki embriyo transfer tarihi ile ultrasonun yapıldığı hafta eşleşiyorsa bir sorun teşkil etmez. Embriyo tarihi ve ultrason da belirlenen tarih aynı değilse doğru tarih olarak embriyo transfer tarihini baz almanız gerekir. Tüp bebekler de erken doğumlar olabilir. Bu ihtimallere karşı gerekli hazırlıkları yapmanız gerekecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu