Sağlık

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni! Saç dökülmesinde önemli olan etkenler nelerdir? Saç dökülme nedenlerinden bazıları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

SSaç Neden Dökülür? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni! Saç dökülme nedeni günümüzde oldukça çeşitlidir. Çünkü saçların genel yapısı farklı faktörlerden kolayca etkileniyor. Bu durumun sonucu olarak saçlarda dökülmeler yaşanıyor. Günümüzde pek çok kişi saçlarının dökülmesini istemez. Saçlar insanların en değerli aksesuarlarıdır. Genel görünümde saçların etkisi oldukça güçlüdür. Saç dökülme nedenlerinden birkaçı ise şunlardır;

1-Yanlış Kurutma Yöntemleri Saç Dökülmesini Sağlar

Duş sonrası ıslak saçları kurutma yöntemleri saç sağlığı için önemlidir. Eğer ıslak havlu ile saçlar kurutulursa; belirli bir süre sonra saçlarda dökülmeler yaşanır. Çünkü saçların nemli olarak kalması saç diplerine zarar veriyor.

2-Doğum Sonrası Vücut Tepki Olarak Saç Dökebilir

Vücut doğum öncesi ve sonrası olarak değişiklilere uğrar. Çünkü kadınların vücudu bu süreç içerisinde hem fizyolojik hem de psikolojik olarak farkı etkenlerden etkilenmektedir. Doğum sonrası saç dökülme olayı yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden de doğum sürecinde saçların dökülmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

3-Kozmetik Ürünlerin Yanlış Seçimleri

Saç bakımların pek çok kozmetik ürün bulunuyor. Çünkü insanlar için saçların sağlıklı ve estetik kullanımı insanlar için oldukça önemlidir. Bu yüzden de saçlar için çeşitli kozmetik ürünleri üretiliyor. Fakat her saç bakım ürünü her saç için değildir. Saç analizi dahilinde saç bakım ürünlerinin kullanımı önerilir. Aksi durumda zarar gören saçlar; tepki olarak dökülmeler yaşar.

4-Hafif Grip Geçirmek Saç Dökülmesine Neden Olabiliyor

İnsan sağlığı her zaman için değerlidir. Günümüzde ise hafif gripler özelliklede sonbahar aylarında sıklıkla yaşanıyor. Grip sürecinde vücut dinlenmek ister. Eğer vücut dinlenmezse; hastalığın yan etkisi olarak saçlar dökülebilir. Günümüzde grip ile saç dökülme olayı genellikle yaşanılan bir durumdur.

5-Vücuttaki Protein Eksikliği

Vitamin çeşitlerinin vücuttaki eksiklikleri nedeni ile insan vücudunda çeşitli yan etkiler yaşanıyor. Protein eksikliği nedeni ile saç dökülme olayı sürekli olarak yaşanan bir durumdur. Çünkü saçların beslenme kaynaklarından biriside vücuttaki proteinlerdir. Vücutta yeterli protein olmadığı zaman saçlarda beslenme yaşanamıyor. Bu yüzden de saçlarda dökülmeler yaşanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu