Sağlık

Prolaktin Hormonu Nedir? Nasıl Düşer?

Prolaktin Hormonu Nedir? Nasıl Düşer? Prolaktin hormonu yüksekliği kadınlarda farklı olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bu durumdan muzdarip kadınlar buna bir çözüm arıyor.

Prolaktin Hormonu Nedir? Nasıl Düşer? Prolaktin hormonu yükselmesi kadınlarda vajinal kuruluk, doğum harici memelerden süt , gelmesi; her iki cinste ise cinsel isteksizlik, stres, baş ağrısı gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu hormonun yükselmesine ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar ve tümörler neden olabilir. Bu yüzden bu sıkıntıyı çeken insanlar, sıkıntıdan kurtulmanın yollarını aramaktadır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, kısaca PRL, hipofiz bezinden salgılanan bir hormon çeşididir. Süt üretimini sağlayan bir hormondur. Kadınlarda laktasyonun üretilmesini sağlamaktadır. Bunların dışında vücutta daha 300 farklı görevi olduğu tahmin edilmektedir. Bunların arasında üreme, metabolizma, sıvı düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesini örnek verebiliriz. Her hormon gibi prolaktin hormonunun da normal düzeyin üstünde veya altında olması vücutta çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar her iki cins için farklılık göstermektedir. PRL’nin normal düzeyinden yüksek olması kadınlarda doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilmekte ve bu yüzden tüp bebek tedavilerinde bu hormonun seviyesine büyük dikkat edilmektedir. Hormonun düşük seviyede salgılanması ise özellikle doğumun ardından annenin bebeği yeterli seviyede emzirememesine neden olabilmektedir. Bu hormonun normal değerlerini üç şekilde belirtebiliriz. Hamile olmayan ve hiç doğum yapmamış kadınlarda normal değer 25 ng/ml altında olmalı, hamile veya önceden doğum yapmış olan kadınlarda 34-386 ng/ml arası, erkeklerde ise 15 ng/ml seviyesinin altında olmalıdır. Bu değerler değişiklik gösterebilmektedir. Sizin vücudunuzdaki prolaktin seviyesi doktorunuz tarafından, sağlık durumunuz da göz önünde bulunarak değerlendirilmelidir.

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer?

Prolaktin hormonu seviyesinin yüksekliğinde ortaya çıkan çeşitli sıkıntılar sebebiyle özellikle kadınlar bu seviyeyi normale düşürmenin yollarını araştırmakta. Bu hormonu düşürmenin belli başlı yöntemleri bulunmakta. Bunlardan bazıları stresten olabildiğince kaçmak, ağır ve vücudunuzu aşırı yoracak işler yapmamak, özellikle göğüs bölgesinin rahat edeceği giysiler giymek, B6 ve E vitamini ağırlıklı beslenmek yani süt, yumurta, tavuk ciğeri, patates, domates gibi gıdalar tüketmektir.

Bu yöntemleri uygulayarak prolaktin hormonu seviyenizi normal düzeye çekebilir ve sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu