Hamilelik

Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler

Gebeliğin ikinci döneminde yapılacak testler hamile olanlar tarafından daha çok merak edilir. Bu kişiler için bazı testler öne çıkar.

Gebeliğin ikinci döneminde yapılacak testler öncelikle kişi 11 ve 14. haftasında ise ön plana çıkmaktadır. Bu testler arasında ise ilk sırada down sendromu testi yer alır. Bu test bebek sağlığı için ön plana çıkmaktadır. Eğer bebek sağlığı için böyle bir durum söz konusu ise gerekli önlem daha öncesinde alınır. Down sendromu eğer daha önceden tespit edilirse anında tedaviye başlanılır. Böyle bir risk varsa eğer uzman bir doktor anında sizlere yardımcı olacaktır.

Kromozom Bozukluğu Testi

Gebeliğin ikinci döneminde testler arasında kromozom bozukluğu testi de vardır. Bu test ile kromozom sayısına bakılır. Eğer kromozom sayısında herhangi bir atış yada azalış varsa yani normal bir seviyede değilse bu durum doğrudan bebek sağlığını da etkiler. Böyle bir durumda bebekte mevcut olan hastalıklar baş gösterebilir. Ancak gerekli önlem daha öncesinden alınacağı için anında tedaviye geçilir. Bu tür testler hamileliğin birinci döneminde yapılmaz. İkinci döneminde yapıla testlerdir. Birinci döneminde yapılsa bile herhangi bir belirti durumu ortaya çıkmaz. Yani  herhangi bir gösterge durumu yaşanmaz. Bunun için ikinci dönemine giren hamile bireyler bu testi yaparak hem kendi hem de bebek sağlıklarını kontrol ettirebilirler.

Karma Test ile Sorunların Ortaya Çıkması

Hamileliğin ikinci döneminde karma testler yapılarak genel olarak anne ve bebek sağlı hakkında net bir bilgiye sahip olmak artık mümkün. Bu karma testler tamamen uzman bir doktor eşliğinde yapılır. Karma testlerinin yapılmasının en büyük nedeni daha önceden gerekli önlemin alınmasıdır. Eğer bu testler yapılmazsa doğumdan sonra gerekli önlemi almak daha daz zorlaşabilir. Ancak bu testler sonucunda sorun ne ise anında ortaya çıkar. Ortaya çıkan sorunlara uygun olarak da gerekli tedavi ne ise o uygulanır. Karma testlerin yapılması özellikle uzmanlarca da önerilir. Hamileliğin ikinci dönemi testleri ile şimdi artık bebek ve anne sağlığı için sağlık sorunlarının önüne geçmek mümkün.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu