Sağlık

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir? İnsanlarda görülen önemli sağlık sorunlarından birisi de kronik böbrek yetmezliği sorunudur. Birçok insanda görülmesi olası bu hastalığın belirtileri hakkında ki yazımıza mutlaka göz atınız.

Kronik böbrek yetmezliği insanda böbrek dokusunun hasarlanması nedeniyle içinden geçen kanı süzme fonksiyonunun bir süre sonra bozularak, vücutta ki atık maddelerin birikimi veya idrarda görülen protein kaçağı gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kronik böbrek hastalığı olan kişiler de bu hastalığın tanısı ve tedavisi zamanında yapılması gerekmektedir. Eğer herhangi bir müdahale yapılmazsa oluşacak kötü etkiler hayatına mal olmaktadır. Ancak kronik böbrek hastalığı belirti ve bulgularına bakacak olursak burada en başlarda çok önemsenmediği de görülmektedir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri arasında genelde ileri evrelerde daha çok belirti görülmeyebilir. Bunun yanı sıra kişi de görülen hiçbir yakınma veya klinik bulgunun böbrek yetmezliğine özgü olmadığı bilinmektedir.

Kronik böbrek yetmezliğine neden olan hastalıkların belirtisi ve bulguları olarak diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır

Kronik böbrek yetmezliğinden olan kişilerin sindirim sisteminde ise bulantı-kusma gibi belirtiler görülmektedir

Bu rahatsızlığın neden olduğu sindirim sistemi sistem sinir sistemini de etkisi altına alabilmektedir.

Ayrıca bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde kardiyovasküler sistem ise kalpte ritim bozuklukları da görülebilmektedir.

Kronik böbrek yetmezliğinin genel belirtileri olarak kişi de idrarda azalma, idrar yaparken zorlanma, gece sık idrara çıkma, kanlı idrar yapma, halsizlik, uykusuzluk gibi belirtiler görülmektedir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Nasıl Teşhis Edilir?

Kronik böbrek yetmezliği teşhisi bakımından da bu belirtilerinden şüphe eden hastalar da öncelikle bir üroloji uzmanının gözetimi olmalıdır. Burada Kronik böbrek yetmezliği tanısı için genellikle idrar testleri, kan testleri gibi testler uygulanmaktadır. Ayrıca burada biyopsi de yapılarak kişinin kronik böbrek rahatsızlığı olup olmadığı da kolay bir şekilde belirlenmektedir.

Kronik böbrek rahatsızlığı belirtileri sizde varsa ve bu hastalık hakkında herhangi bir şüpheni varsa mutlaka bir doktora görünmeniz en doğrusudur. Kronik böbrek rahatsızlığı evreleri arttıkça vücudunuza olan zararı da buna bağlı olarak artacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu