Ekonomi

Matic Coin (Polygon) Nedir, Hangi Amaçla Çıktı?

Matic Coin (Polygon) Nedir, Hangi Amaçla Çıktı? Kripto para piyasası oldukça hareketli geçmekte ve yeni kripto paralar ortaya çıkmaktadır. Kripto piyasasında en çok araştırılan coinler arasında Matic diğer adıyla Polygon da yerini aldı.

Matic Coin (Polygon) Nedir, Hangi Amaçla Çıktı? Kripto paralardan olan Matic coin (polygon) hangi amaçla çıktı gelecekte ne gibi yol izleyecek? İşte matic coin analizi yazımızda yer almaktadır.

Matic Coin Nedir?

Polygon altyapı olarak Ethereum ölçeklerinde yapılandırılan kullanım açısından kolay platform olarak yerini almıştır. Polygon’un sağlamış oldğu avantajlar Cosmos, Polkadot ve Avalanche ile eş değerdedir. Matic kripto para birimi varlığını devam ettirecek sistemi güvenceye sokarak daha önemli yerlere gelmeyi planlamaktır. Matic coin Coinbase ve Binance gibi kripto para borsaları tarafından destek almaktadır. Teknolojik alanda da kendini geliştirmeye devam etmektedir. Saniyede 70 bin işlem gerçekleştirmekte ve saniyeler içerisinde onay süresini yapmaktadır. Matic coin çalışma zinciri olarak Ethereum blok zinciri olan ERC-20 belirtecini kullanır. Belirteçlerin görevi ödeme hizmetlerini yapmak için Matic ekosisteminde faaliyette bulunan kullanıcıların arasında ödeme parası olarak kullanılmaktadır. İşlemde yapılan ücretlendirme Matic jetonları ile yapılır.

Matic Hangi Amaçla Çıktı?

Eski adı Matic Network olan Polygon 2017 yılında Jaynti Kanani, Anurag Arjun ve Sandeep Nailwal tarafından ortak kuruldu. Polygon’un ekibi önceden Ethereum sistemine katkıları oldu. Polygon kendini 2 ölçeklendirme bölümü olarak tanıtmaktadır. Ortaya atılan bu projede ölçeklenebilirlik ve blok zincirin işlemlerine ortaya çıkacak karışıklığı azaltmak olacaktır. Yan zincirlerin blok başına 66.000 adet işlem yapar. Polygon yani Matic’in yan zincirleri Ethereum sisteminde bulunmuş olan çok çeşit merkezi olmayan toplu paraları desteklemek için tasarımı yapıldı. Şu anda amaç olarak Ethereum’u desteklemekte ağla ilgili topluluk önerilerini işbirliği ile genişletmeyi amaç edinmektedir.

Gelecekte Ne Gibi Yol İzleyecek?

Matic aylık olarak jetonlarını piyasaya bildirmektedir. Dolaşımda olan Matic sayısı 4.878.831.775 adet, maksimum olarak 10.000.000.000 kaynağına sahip bir kripto para olma özelliğini taşır. 2022 yılı Şubat ayı Matic şuanda TL bazında 25.65’dir. Dolar bazında ise 1.89’dur. Şu anda ve gelecekte kendini iyi yerlerde bulma imkanı olacaktır. Piyasaların inişli ve çıkışlı durumlarında kendini korumaktadır. Matic Coin birçok kripto para borsasında listelenmektedir. Bu borsaların bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase
  • Gateio
  • Paribu
  • Bitexen
  • Bitay
  • BtcTürk

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu