Sağlık

Konjonktivit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Konjonktivit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Konjonktivit (viral göz enfeksiyonu) nedir? Ana sebepleri nelerdir? Peki ya tedavi yolları? Makalemizde bu enfeksiyonla ilgili tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

Konjonktivit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Halk arasında kırmızı göz olarak bilinen konjonktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasına denir. Peki bu hastalığın belirtileri nelerdir, tedavi yöntemleri nelerdir? İşte konuyla ilgili merak edilen detayları ele aldık.

Konjonktivit (Viral Göz Enfeksiyonu) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi bu iltihaplanma, gözün güçlü bir virüse maruz kalmasından kaynaklanır. Bu da biraz ağrı ve hafif karıncalanma ile kızarıklığa neden olur ve hemen tedavi edilmezse şiddeti artabilir. Bu virüs, özellikle gözün çok hassas olması nedeniyle gözü doğrudan etkileyen birçok faktörden kaynaklanabilir.

Konjonktivit (Viral Göz İltihabı) Nedenleri Nelerdir?

Viral göz iltihabının ana nedenlerinden biri göze bir miktar toz veya kir girmesidir. Bu da onu olumsuz etkileyebilir ve ciddi iltihaplanma ve kızarıklığa maruz kalmasına neden olabilir.

Ayrıca gözün bazı kimyasallara maruz kalması özellikle göz çok hassas ise, bu maddelerin etkisi sonucu gözü iltihaba maruz bırakabilir.

Ayrıca, bazı doğal faktörler özellikle iklim değişiklikleri ve yılın mevsimleri gibi gözü etkileyebilir. Bu nedenle bazı insanlar alerjiden şikayetçidir.

Konjonktivit (Viral Göz İltihabı) Belirtileri Nelerdir?

Viral göz enfeksiyonunun en belirgin semptomlarından biri, sürekli kaşıntı ve hafif karıncalanmanın eşlik ettiği kırmızı gözlerdir. En belirgin semptomlardan biri, göze kum kaçma hissi ve ondan kurtulma isteğidir.

Ayrıca göz kapaklarının şişmesi ve kızarıklığına bağlı bulanık görme de viral göz enfeksiyonunu gösteren belirtilerden biridir. Unutmayın ki, gözde bir miktar yoğun sıcaklık hissederken kendiliğinden akan yaşlar da viral göz enfeksiyonunun bir belirtisidir.

Konjonktivit (Viral Göz Enfeksiyonu) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Viral göz enfeksiyonu sorununu ve virüsün neden olduğu göz tahrişini tedavi etmek için bir tür yararlı ve yatıştırıcı göz damlası kullanılabilir. Ayrıca durum ağırlaşıyorsa bir doktora danışmanız gerekir.

Bazı soğuk kompreslerin kullanılması da gözdeki kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur ve böylece gözün viral enflamasyonundan kaynaklı küçük vakalarını tedavi eder.

Bazı bitkisel içerikli tedavi yöntemleri de viral enfeksiyona maruz kalmanın bir sonucu olarak gözdeki kızarıklık ve şiddetli sıcaklık hissini azaltmaya yardımcı olur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu