Güzellik

Cilde Sürülebilen Yağlar ve Etkileri Nelerdir?

Cilde Sürülebilen Yağlar ve Etkileri Nelerdir? Özellikle halk arasında doğal yağların cildi tıkayarak sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerine sebebiyet verdiği konuşulur.

Cilde Sürülebilen Yağlar ve Etkileri Nelerdir? Bilinenin aksine bu tarz doğal yağların cilt için faydaları saymakla bitmez. Bu tarz yağlar özellikle sivilce, akne ve leke tedavisinde kullanılmaktadır. Haydi gelin mucizevi etkiye sahip bu yağları beraber inceleyelim.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Kuşburnu çekirdeği yağı özellikle yüzdeki kahverengi lekelere karşı kullanılmaktadır. Kuşburnu çekirdeğinin hücre yenileme özelliği olduğu için kırışıklık ve yaşlılık lekelerine de iyi gelmektedir. Yağlı ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygun olan kuşburnu çekirdeği yağı, cilt yüzeyinde güneşin oluşturduğu hasarın onarılmasında da aktif rol oynar. Kuşburnu çekirdeği yağını seyrelterek veya direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağının ciltte onarıcı etkisi vardır. Üzüm çekirdeği yağının nemlendirici etkisi ile cildiniz olduğundan daha parlak gözükür. Üzüm çekirdeği yağı cildi sıkılaştırarak, gözenek görünümünü azaltır. Üzüm çekirdeği yağını direkt olarak yüzünüze sürebileceğiniz gibi seyrelterek de kullanabilirsiniz.

Tamanu Yağı

Özellikle hassas ve rosacealı ciltler için en uygun cilt yağlarından birisidir. Cildi yatıştırarak onarma etkisi vardır. Özellikler akne, selülit, skar ve leke tedavilerinde kullanılmaktadır. Yeni hücre oluşumunu destekleyerek, yaşlanma belirtilerini azaltarak cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı özellikle cilt için mükemmel bir nemlendiricidir. Özellikle cilt temizliğinde kullanacağınız jojoba yağı, cildinizde ki kiri uzaklaştırarak cildinizin daha ferah ve daha nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda selülitlere, güneş yanıklarına ve yıpranmış cildin onarılması noktasında içerdiği E vitamini ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir yağdır.

  • Çay ağacı yağı, lavanta yağı, ylang ylang yağı, bergamot, gül yağı, nane yağı, yasemin yağı gibi yağları ise seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle çay ağacı yağının sivilceleri geçirmede büyük etkisi vardır.

Cilde Asla Sürülmemesi Gereken Yağlar Nelerdir?

Zeytinyağı, Hindistancevizi yağı gibi yağlar cilde sürülmez. Bu tür yağlar komedojenik yapıdadır. Akne, komedon tarzı cilt problemlerine sebebiyet verirler. Bu tarz yağlar vücut için güzel bir nemlendirme ürünü olarak kullanılırken, cilt bakımında asla kullanılmaması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu