Hamilelik

Kürtaj Sırasında Kanama Riski

Riskli ya da istenmeyen gebeliklerde gebeliğin sonlandırılmasını sağlayan kürtaj, steril ortamda ve hastane koşullarında yapılması gereken bir operasyondur. Tıbbi gerekliliklerin yerine getirildiği ve kadın doğum uzmanının başarılı bir biçimde gerçekleştirildiği kürtaj operasyonunda gebelik kesesinin konumu net olarak anlaşılmadığında kürtaj sırasında kanama riski de beraberinde gelmektedir.

Kürtaj Öncesi Neye Dikkat Edilir?

Kürtaj öncesi hasta muayene edilerek gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu ve gebeliğin konumu incelenir. Hayati bir öneme sahip olan gebelik kesesi, rahmin hangi bölgesine yerleştiğinin netleşmesi açısından ultrasonla tespit edilir. Bazı gebelik yerleşimlerinde çok kanama olacağının tespit edilmesi gerekir. Aksi halde anne adayının kan kaybı yaşaması ve sorunsuz bir biçimde operasyonun gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır.

Gebeliğin yerleşimi konusunda doğru bir tespit yapan hekim, olası kanamaları ön görecek, uygulamarın başarılı olması ve kürtajda kan kaybı olmaması için tedbir alacaktır. Dış gebelik olgularında da gebeliğin sağlıksız biçimde sonlanması ve kanama nedeniyle öldürücü sonuçların alınması söz konusu olabilir.

Sonuç Olarak

Sonuçta kürtajda kanama söz konusu olmaması için doğru bir gebelik tespiti, rahim içinin iyi incelenmesi ve kesinlikle hastane şartlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Servikal gebelik, ostiumda gebelik ve kornual gebelik varsa kesinlikle kürtaj tercih edilen bir durum değildir.

Yani her istenmeyen gebeliğin çözümü kürtaj olarak sonuçlanmayabilir. Bu durumda hekim seçimi devreye girerek steril şartlarda ve doğru bir gebelik tespitiyle uygulamanın ne şekilde yapılacağının tespit edilmesi uygun olacaktır. 10 haftadan küçük gebeliklerde gebeliğin sonlandırılması çok daha önemli bir konu haline gelirken her koşulda deneyimli bir hekim tarafından muayene edilmek ve kürtaj yapılması önemlidir. Kürtajda kanamanın önlenmesi için kullanılan ilanların her zaman el altında olması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu