Sağlık

KENDİNE GÜVEN NASIL OLUŞTURULUR?

KENDİNE GÜVEN

Kendine güven, aklın kesin bir inanç ve güvenle büyük ve gurur verici işlerde kullanımıdır.”

ÇİÇERO

Hepimiz kendimize güvenmemizin ne kadar gerekli olduğunu biliyoruz. Bugün birçok dernek, kulüp gelişim merkezleri bu konuda çalışmakta. Bu çalışmaların hepsi bireyin güven duygusunu geliştirme ihtiyacından kaynaklanıyor. Fakat kendilerine güvenlerini yitirdiklerini dile getiren insanlar aynı şeyden mi söz ediyorlar? Bazıları kalabalık ortamlarda güvenlerini yitirirler. Bazılarının araba kullanma konusunda kendilerine güvenleri yoktur. Don Blanding konuşma kürsüsünde evinde gibi rahat konuşurken, araba kullanma konusunda kendine güveni yoktu. Ty Cobb beyzbol sahasında güvenli ve rahatken insanlar önünde konuşamazdı. Bu örneklerden anlaşılıyor ki bir alanda kendine güvenen insan başka birinde aynı güvene sahip olamıyor. Şu veya bu şekilde çoğu insan bazı alanlarda güvensizdir.

UTANGAÇLIĞI YENMEK

Dikkatler bir kişi üzerinde toplandığında o kişi rahatsız olur. Yoğun dikkat ve ilgi, kişinin cesaretini kırabilir. Kişiye eleştirel bakmak onun dengesini yitirmesine ve sınırlamanın farkına varmasına sebep olur. Korkuları ortaya çıkar. Korku kendini içgüdüsel olarak korumak için geliştirilen duygudur. Korku, söylenmemesi ve yapılmaması gereken şeyler yaptırır ve söyletir. Herkes bu duygudan kurtulmak ister.

BAŞARISIZLIK KORKUSU

Kişinin güvenini yitirmesine sebep olan bir diğer duygu da başarısızlık korkusudur. Her insan bir konuda başarılı olmak ister. Başarmaya duyduğu istek yüzünden yarış sırasında başarısızlığa uğramasına neden olacak bir olayın ortaya çıkacağı korkusuna kapılan bir atleti ele alalım. Bu korku atleti iki şekilde etkileyebilir; başarıya ulaşmak için hırs kazandırmak veya kendine güvenini yitirmesini sağlamak. O zamanda yeteneğini kaybeder.

Bu iki duygu kendimize olan güvenimizi yitirmemizin temel sebeplerinden sadece ikisi . Hayatın insanlara sunduğu şartlar eşit değildir ve insanoğlu kendine güvenmediği sürece bu yarışta dibe çökmeye başlayacaktır. Bugün önde gelen dünya liderlerinin en belirgin özelliği kendine güvenmeyi esas alıp mantığını ve duygularını harmanlamak olmuştur. Hayatımızı ayakta tutmakta dibe batırmakta kendi elimizde. Önce utangaçlığımızı daha sonra başarısızlık korkumuzu yenerek bugünlere kendimiz içinde yer açmalıyız. Aynı şekilde çocuklarımızı da bu güvenle yetiştirerek yarınları yaratmalıyız. Hayatın size hep güven ve başarı getirmesi dileğiyle.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu