Eğitim

Finlandiya’da Eğitim Sistemi Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?

Finlandiya’da Eğitim Sistemi Nasıldır, Özellikleri Nelerdir? Eğitim ve sistem kelimeleri birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Her ülkenin farklı eğitim sistemi vardır. Kimisinin kötü bir sisteme sahip, kimisinin ise harika eğitim sistemi vardır. Ama şu söylenmelidir ki eğitim her şeydir.

Finlandiya’da Eğitim Sistemi Nasıldır, Özellikleri Nelerdir? Bir ülkenin öncelik vermesi gereken konuların başında gelir eğitim. Eğitim olmazsa hiçbir şey olamaz. Ama içlerinde herkesin tanıdığı bir ‘’eğitim ülkesi’’ vardır. Finlandiya..

Finlandiya’da Eğitim Sistemi

Finlandiya, eğitim sistemi denildiği zaman akla ilk gelen ülkelerin başında gelir. Okul öncesi eğitim Finlandiya’da zorunlu değildir. Fakat hal böyle olmasına rağmen Finlandiya’da 6 yaşındaki çocukların çoğu anasınıfına gider. Finlandiya’da zorunlu okumaya başlama yaşı ise 7’dir. Yemek, sağlık, ulaşım gibi temel giderler devlet tarafından karşılanmaktadır. Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar olan eğitim tamamen ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Okullarda diğer ülkelerden farklı olarak ödev ve sınav diye bir şey bulunmamaktadır. Finlandiya’da ödev verilmemesinin sebebi de öğrenmenin yerinin okul olduğunu düşünürler. Finlandiya eğitim sisteminin ana prensibi öğrencilerin yaşayarak öğrenmelerinden yanadır. Bir şeyi görerek, dokunarak, tadarak.. Tamamen yaşayarak öğrenme üstüne kurulu bir sistemdir. Okullarda öğrencilerin kendini evde hissetmesi için ayakkabı giyilmiyor. Her sınıf öğrenciler için tasarlanmış ve oldukça büyük bir alana sahiptir. Her sınıfta yumuşak koltuklar, oyuncaklar, bilim malzemeleri öğrencilerin sıra yerine oturması için pilates topları bile var. Ülkede bireysel öğrenme esas alınmıştır. Eğer bir öğrenci yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenleri bunu fark eder ve o öğrenciye özel bireysel öğrenme programı çıkartılır. Böylece o öğrencinin diğer öğrencilerle eşit seviyeye gelmesi sağlanır.

Eğitim Sistemi ve Finlandiya

Sonuç olarak Finlandiya, hala eğitim sistemi olarak ilk sıralarda yer alır ve doğru öğretme biçimleri ve yaptıkları uygulamalar ile öğrencilere hayatı yaşayarak ve bilerek öğretmeyi sağlar. Hem dünyanın en mutlu ülkesi olma noktasında hem de yavaş ve eğitimde tam öğrenme modeli ile dünyanın sayılı ülkelerindendir. Eğitim söz konusu olduğu zaman profesyonel bir yönetim anlayışı ile ön planda yerini alır. Dünyanın en iyi eğitimi için Finlandiya modelini örnek alan sayılı ülkeler vardır. Ülkemiz de bir dönem bu eğitim modelini denemiş ancak ne yazık ki gelişmekte olan ülke olduğundan başarılı olamamıştır. Finlandiya eğitim modeli bizim ülkemiz için kısa süreli bir geçiş süreci olmuştur.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu