Sağlık

Burun Akıntısı Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısı Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir? Burun akıntısı, burun içerisinde mukus salgısının üretimi ve salınması artışına denir. Dış ortamda sıcaklığın düşmesi ile grip, nezle ve alerjik durumlar burun akıntısını ortaya çıkarır.

Burun Akıntısı Nedenleri Nelerdir, Ne İyi Gelir? Burun akıntısının giderilmesi için sıvı alımı artırılmalı ve istirahat edilmesi gerekir. İnsanlarda meydana gelen burun akıntısı nedir, burun akıntısına ne iyi gelir? Bunun açıklamasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Burun Akıntısı Nedir

Burun akıntısı kişilerde burun deliklerinde ortaya çıkan mukus akışının olmasıdır. Mukus, geniz boşluğunda bulunan hücreler tarafından üretilen koruyucu madde olarak bilinir ve solunan havanın nemli olmasını sağlar. Solunum yoluyla dışarıdan gelebilecek toz ve kir gibi maddelere karşı koruyucu görevi vardır. Burunda günlük mukus üretimi olur. Fakat üretilen mukus tükürükle karışarak yutulmakta ve bunu kişi bilememektedir. Vücuda giren enfeksiyonlar nedeniyle mukus üretimi çok artış gösterir. Mukus üretimi fazla olduğu zaman burun yoluyla dışarı atılır. Bundan dolayı burun akıntısı şikayeti ortaya çıkar.

Nezle: Üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinen nezle, burunda bulunan mukoz iltihaplanma nedeniyle mukus üretimi artar. Nezle burun akıntısının yanında burun tıkanmasına neden olur.

Alerjik: Alerjiler çok sık olarak burun akıntısına neden olur. Polen, tozlar ve hayvan tüylerine alerjisi olan kişilerde alerjen maddeler alerjiyi tetikler. Hapşırık, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi belirtiler meydana gelir. Solunum yoluyla vücuda giren alerjenler mukus üretimini artırır. Bundan dolayı burun akıntıları meydana gelir.

Sinüzit: İnsanlarda geniz bölgesinde bulunan hava boşluklarının iltihaplanması nedeniyle sinüzit meydana gelir. Bu nedenle burunda mukus üretimi artarak burun akıntısı oluşur.

Grip: İnfluenza virüsü enfeksiyonu nedeniyle meydana gelen grip, burunda mukus artışına neden olur.

Alerjik Rinit: Diğer adı vazomotor rinit olan alerjik rinit, genizde iltihaplanmaya neden olur. Bu hastalık genel olarak hapşırma ile burun akıntısına neden olan bir durumdur.

Baharatlı Yiyecekler: Baharatlı yiyeceklerin tüketimi sonrası sinüslerde bulunan sinirler aşırı derecede uyarılarak burun akıntısını ortaya çıkarır.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir

Kişilerde devamlı burun akıntısı olması durumunda kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Burun akıntısına çözüm bulunması için mukus üretiminin artış nedenini düzeltmek gerekir. Şu durumlar burun akıntısı şikayetini hafifletir. Sıcak çay ısı ve nem ayarını düzelterek burun akıntısını hafifletir. Yüz buhar banyosu yaparak aşırı olan burun akıntısı hafifletilmiş olur. Buharlaşan suya yaklaşılıp nefes alıp verilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu