Dekorasyon

Feng Shui

Feng Shui, Çin öğretilerine göre sağlıklı ve mutlu yaşama ulaşma amacına dayanan “Chi” denen yaşam enerjisini kullanma biçimi ve aynı zamanda bu enerjiyi doğayla uyum haline getirme çabası olarak nitelendirilebilir. Feng Shui, sadece düşünsel ve tinsel bir amaç değil, aynı zamanda matematiksel ve coğrafi bir uğraş. “Feng” ve “Shui” kelimeleri ayrı ayrı incelendiğinde “Rüzgâr” ve “Su” anlamlarına gelmekte, fakat birleştiklerinde “doğaya uyum” anlamını sağlamaktadırlar.

Feng Shui düşüncesinde amaçlanan, iyi ve kötü enerjinin, doğadaki zıtlıkların uyum sağlaması, başka bir anlamda da temelde iyi enerjinin kötü enerjiye baskın gelerek çevremize iyi enerjinin hâkim olmasıdır. Oturduğumuz evi ve çalıştığımız iş ortamımızı Feng Shui’ye göre düzenlemenin hayatımıza görünür etkileri olacaktır. Bunun sebebi, yaşadığımız mekânın da bir enerjisinin olması ve bizimle enerji alışverişinde bulunması. Örneğin her yeri kapalı ve karanlık bir ev düşünün, bir de ferah ve aydınlık bir ev düşünün, hangisinde yaşamak isterdiniz?

Pusula

Feng Shui sadece ışık enerjisini kullanarak hesaplanmıyor, bahsettiğimiz gibi matematiksel ve coğrafi yöntemleri de içerisinde barındırıyor, örneğin pusula aracılığıyla yön belirlemek gibi. Evde veya işyerinde pozitif enerji akışını sağlamak için pusula kullanarak eşyalarınızın konumlarını belirleyebilirsiniz. Çünkü bu inanışa göre su, ateş, ağaç ve hava elementlerinin her birinin belirli bir yönü olmalı ve bunlar birbirlerine belli açılarla yerleştirilmelidirler. Böylece enerji bir yerden başka bir yere kolayca aktarılacak ve enerji akışı kesintiye uğramamış olacaktır; bu şekilde Feng Shui’ye ulaşmış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu