Sağlık

Evinizdeki 10 Gizli Alerji Noktası

Ev içinde alerji yaratabilen ya da alerjiyi tetikleyen unsurlar pek çok alan bulunmakta.  Bilinen ya da bilinmeyen pek çok noktada olan alerji bölgelerinden biri de ev içinde saksı çiçekleridir. Saksı dibinde oluşabilen küf mantarları çürüyen bitki yaprakları ya da dallar nedeni ile gelişebilmekte.

Evinizdeki 10 Gizli Alerji Noktası
Evinizdeki 10 Gizli Alerji Noktası

İkinci bir alerji noktası ise ev içinde yaşayan hayvanlardır. Evcil hayvanlarının deri döküntülerinin ev içinde bulunan halı, koltuk döşemesi gibi ev tekstil ürünlerine yerleşerek alerjiyi tetiklemektedir. Bu durumu önlemek için hayvanlar ile oynadıktan sonra sık sık eller yıkanmalı ve ev içi sürekli olarak elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

Diğer bir alerji noktası da ev içindeki halılar ve kilimlerdir. Ev içi alerjenlerinin barınma noktaları olan halı ve kilimleri arındırmak üzere özel filtre yapısına sahip süpürgeler ile sık sık temizlenmelidir.

Evlerin olmazsa olmazı kitaplar ise üzerlerinde toplanan toz nedeni ile toz kenelerine ve küf sporlarına neden olabilir. Çözüm ise düzenli biçimde kitapları temizlemek ya da kapalı alanda tutmaktadır.

Evlerde kullanılmak durumunda olan koltuk ya da yatak gibi mobilyalar ise içerlerinde kullanılan dolgu malzemesi küf sporlarının oluşmasına zemin hazırlar. Özellikle nem olan alanlarda çok daha fazla oluşabilen alerjenleri uzak tutmak üzere nem tutan cihazlar kullanılabilir.

Diğer bir alerji noktası da evlerde çocukların severek oynadığı içi dolgulu ya da tüylü oyuncaklardır. Bu tür oyuncakları uygun temizleme malzemesi ile sık olarak temizlenmesi çocukların sağlığı açısından önemlidir.

Evinizdeki 10 Gizli Alerji Noktası
Evinizdeki 10 Gizli Alerji Noktası

Evlerin alerjen oluşturan diğer bir noktası da banyolar. Nemli kalan bölgelerde oluşana siyah küf sporlarından kurtulmak üzere banyonun kuru tutulması gerekir.

Yine en çok kullanılan alanlardan biri olan mutfaklarda nem ya da diğer çöp gibi alanlar alerji nedeni ile özellikle hijyenine çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Özellikle sıcak havalarda serinlemek amacı ile kullanılan klimalar alerjenleri klima borularına yerleşen küf, tıpkı kolodosprorium mantarı gibi alerjenleri önlemek üzere klima filtresi yeteri sıklıkta temizlenmelidir.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu