Sağlık

En Hızlı Yağ Yakım Yöntemleri

En Hızlı Yağ Yakım Yöntemleri

 

Sıkı ve sağlıklı bir vücut için metabolizmayı hızlandırarak var olan yağ oranının düşürülmesi gerekir. Bunun için birlikte götürülmesi gereken iki etken vardır. Spor ve beslenme.
Bilinenin aksine bölgesel zayıflama gibi bir durum söz konusu değildir. Doğru egzersizler yapıldığı ve doğru besinler alındığı takdirde yağ oranı vücut genelinde düşmüş olur. Yağ yakımını hızlandırıp en kısa sürede sonuç alabilmek için haftanın 4-5 günü yarım saat tempolu koşu yapmak gerekiyor. Spor salonuna gidiyorsak da programımızı yağ yakımına uygun hazırlatmak doğru olacaktır. Kardiyo egzersizlerinden önce ve sonra yapılan koşu yağ yakımını hızlandıran en önemli etkendir.
Koşudan önce eğer vaktimiz çoksa ve koşuyu sabah saatlerinde yapıyorsak kahvaltımızda karbonhidratımızı ve proteinimizi bol tutabiliriz. Haşlanmış yumurta, fıstık ezmesi ve muz, yağsız peynir, domates ve salatalıktan oluşacak bir kahvaltı bize spor için gereken enerjiyi verecektir. Eğer vaktimiz kısıtlıysa, kolay emilebilen karbonhidratlar almamız gerekir. Muz ve bir paket tuzlu kraker olabilir. Koşu ve egzersiz sonrası ise 1 gram karbonhidrata 4 gram protein denk gelecek şekilde iyi beslenmemiz gerekiyor. Çikolatalı süt veya hindi füme ve yeşillikle hazırlayacağımız bir sandviç olabilir. Akşam yemeğinde ise proteini ve lifi bol tutacak öğünler tercih etmemiz gerekiyor. Tavuk ve hindi eti, balık veya kırmızı et soframızdan eksik olmamalı. Yanında sebzemizi eksik etmemeliyiz. Ekmeği minimumda tutmalıyız.1-2 dilimi geçmemeli ve mümkünse beyaz ekmekten tamamen uzak durulmalı. Şeker, tuz ve yağ sadece gerektiği kadar alınmalı. Tarçın, yeşil çay, greyfurt, yumurta, yulaf ezmesi ve az yağlı süt ve süt ürünleri yağ yakımında en etkili olan besinlerdir.
Günlük su ihtiyacı karşılandığı takdirde de metabolizma hızlanacaktır ve yağ yakımına katkısı olacaktır. Günlük 2 litre suyu tüketmekte fayda var. Ilık veya soğuk su içildiğinde vücut bu suyu ısıtmak için fazladan enerji harcar ve metabolizma hızlanmış olur.
Düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile yağ oranınızı düşürebilir, kilo verebilir ve sıkılaşabilirsiniz. Denemeye başladıktan en fazla bir hafta sonra alıştığınızı göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu