Anne-Çocuk

Emzirmenin Bebeğe ve Anneye Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Bebeğe ve Anneye Faydaları Nelerdir? Bazı anneler bebeklerini kısa süreli olarak emzirmeyi düşünürler. Bazıları ise bebeği 2 yaşına kadar emzirmek isterler.

Emzirmenin Bebeğe ve Anneye Faydaları Nelerdir? Anne sütü, bebek için oldukça faydalı ve besleyicidir. Emzirmenin anne ve bebeğine olan mucizevi faydalarını biliyor muydunuz?

Emzirmenin Faydaları

  • Anne sütü, formül süt veya inek sütünden daha kolay sindirilebilir, bu nedenle bebekler ondan maksimum besin alırlar.
  • Anne sütü, içerisinde bebekleri hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korumaya yardım eden antikorlar bulunur.
  • Emzirmek, ileriki yaşlarda obezite ve tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilir.
  • Emzirme, lösemi ve Hodgkin lenfoma gibi belirli kanser türleri için daha düşük riskle ilişkilidir.

Emzirme, anne ve bebek arasındaki bağa yardımcı olabilir. Emzirme sırasında ten tene temas, bebeklerin kendilerini güvende ve sevilmiş hissetmelerine yardımcı olur. Emzirmek ailelere para kazandırabilir. Mama pahalıdır ve genellikle göz önünde bulundurulması gereken biberonlar ve emzikler gibi gizli maliyetler vardır. Emzirmek uygun olabilir. Evden çıkarken yanınızda biberon ve mama bulundurmanıza gerek yoktur ve annenin seyahat etmesi gerekiyorsa anne sütü kolayca taşınabilir.

Emzirmek annelerin doğum sonrası kilo vermesine yardımcı olabilir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda emziren anneler emzirmeyen annelere göre daha fazla kalori yakar, bu da onların hamilelik öncesi kilolarına daha çabuk dönmelerine yardımcı olabilir. Emzirmek stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Bebeği Emzirmek Anneye ve Bebeğe Huzur Verir

Bebeği emzirmek anneye ve bebeğe huzur verir. Emzirme hem anne hem de bebek için bir sakinlik ve rahatlama duygusu sağlayabilir. Emzirme uygun olabilir ve annelerin bebeklerini her yerde, her zaman beslemelerine izin verebilir. Emzirme, bebeği beslemenin doğal bir yoludur ve herhangi bir hazırlık veya temizleme gerektirmez. Emzirme, doğum sonrası depresyonu önlemeye yardımcı olabilir. Anne sütü özel olarak üretilen doğal bir besin kaynağıdır. Anne sütünde bulunan besin değerleri diğer sütlerde bulunan besin değerlerinden daha iyidir. Bebeğin doğumundan hemen sonra verilmesi gerekir. Anne bebeğini emzirmesi nedeniyle kendisini ve bebeğini birçok hastalıklardan korumuş olmaktadır. Bebeği uygun bir şekilde ilk 6 ay anne sütü ile beslemek çok önemlidir. Bebek annesini emmeye başlaması durumunda kendini güvende hisseder.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu