Teknoloji

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir? Teknolojinin bilinçli ve sınırlı bir şekilde kullanıldığında hayatımızın birçok alanında olumlu yönleri olduğu bir gerçektir.

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir? Pek çok farklı alanda hayatımızı olumlu yönde etkiler, örneğin hayatımızı kolaylaştırır, bilgiye ulaşımı kolaylaştırır, bu da çocukların farklı ilgi alanlarına ilgi duymasını sağlar ve bilişsel gelişimlerini destekler. Ancak diğer yandan teknolojinin aşırı ve bilinçsiz kullanılması durumu, çocuklar üzerinde birçok olumsuz etki yaratmaktadır. Çocukların oyun zamanlarının çoğunu teknoloji ile geçirmeleri onları hem fiziksel hem de zihinsel olarak kontrolsüz bir şekilde olumsuz etkilemektedir.

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Teknoloji hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamış durumda. İhmal etmek, inkar etmek, yokmuş gibi davranmak da çocukların davranışını kalıcı kılmayacaktır. Bunun yerine çocuklarımıza bu iletişim araçlarını doğru kullanmayı öğreterek yola devam edebiliriz. Erişim sürelerini ve içeriklerini kontrol etmeli, evin ortak alanlarında bilgisayar ve televizyon kullanımına özen gösterebiliriz. Teknoloji cihazlarına harcadıkları zamanı daha değerli kullanmalarını sağlamalıyız.

İnternetin yararları kadar olumsuz yönlerini de göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle biz yetişkinler olarak da internet kullanımımızı kontrol etmemiz gerekiyor. Elbette teknolojik gelişmeleri takip etmek zorunda olduğumuz bir çağda yaşıyoruz. Ama buna bağlı kalırken, olumsuz yanlarını da unutmamak ve yeterince zaman ayırarak hayatımıza hakim olmamasını sağlamak kesinlikle bizim elimizde. Çocuklarımızın kullandığı internet sitelerini sınırlandırmalı ve onları zararlı siteler yerine daha eğitici, öğretici ve faydalı internet sitelerine yönlendirmeliyiz. İnternet, araştırma amaçlı olsa da çocukların oyunları çok sınırlandırılmamalıdır. Elbette aileler bunu ellerinden geldiğince ve belli bir zaman dilimi içinde yapmalıdır. Ancak ne yazık ki bazı aileler bu tür cihazların kullanımını zekanın iyi bir göstergesi olarak görüyor. Çocuğunuzun bu tür cihazlara aşırı maruz kalması, onun akıllı olduğu anlamına gelmez. Aksine gelişmekte olan çocuklar için büyük bir risk anlamına gelir. Çocuklarınıza model olduğunuzu unutmayın. Cep telefonlarıyla vakit geçirirken gereksiz yere kullanmamaya dikkat ederek ona vakit ayırın.

Çocuklarımızın bilinçli bir birey olarak gelişmeye devam edebilmesi için onlara bireysel zaman ayırdığımızı göstermemiz önemlidir. 1 saat internet kullanımı sırasında 45 dakika yardımcı olduysak 15 dakika rahat bırakalım. Çünkü kendi başına bir şeyler yapabildiğini görmesi onun için olumlu bir kazanım olacaktır.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu