Diyet

Diyette Besin Değerleri Kadar Çeşitliliğin Önemi!

Diyette Besin Değerleri Kadar Çeşitliliğin Önemi! Diyette besin değerleri ve çeşitliliği konusu beslenme ve diyet uzmanları tarafından detaylı olarak ele alınmıştır.

Diyette Besin Değerleri Kadar Çeşitliliğin Önemi! Diyet uzmanları diyette vazgeçilmez besinlerin ne olduğunu, hangilerinin vücut sağlığınız üzerinde yüksek etkileri olduğunu sıralamıştır. Diyet yaparken yiyeceklerin besin, vitamin içeriğine, besin çeşitliliğine önem vermeniz tavsiye edilir. Dengeli, sağlıklı beslenmenin, her besin grubunun yeterli ve dengeli miktarda alınmasının oldukça önem taşıdığı unutulmamalıdır. Diyette vazgeçilmez besin değerlerinden bazıları şunlardır:

Biberiye

Damaklara hitap eden biberiye etlerin üzerine serpilerek , demlenerek tüketilebilir. 2 tatlı kaşığı çekilmiş biberiye yaprağını demliğe koyup üzerine 400 ml su ekleyerek 10 dakika bekletin. Daha sonra süzerek rahatlıkla içebilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu diyette şu şekilde uygulanabilir: Bir bardak su ya da bir kâse yoğurdun içine taze öğütülmüş keten tohumunu ekleyerek 30 dakika bekletin. Sonrasında kolayca tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Diyette ve her zaman yoğurt ürünlerini sağlıklı tüketmek için evde mayalamaya özen göstermelisiniz. Yoğurdu evde mayaladıktan sonra, protein bulunmayan öğünlerde yemeklerin yanında bir kâse yiyebilirsiniz.

Mercimek

Mercimek, yemek ve çorbası yapılabilen, haşlayıp salatalarda kullanabileceğiniz vücut sağlığınızı koruyan önemli bir besin kaynağıdır. Diyette besin değerleri ve çeşitliliği oldukça önem taşıdığı için tok tutucu özelliğiyle kısa sürede kilo vermenize yardım eden mercimeği rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kabak

Kabak zeytinyağlı yemek ya da fırında pişirilerek çiğ olarak salataların içerisinde konulabilir.

Bağırsağın İlacı Ispanak

Ispanak kolon kanseri gibi hayati risk taşıyan hastalıkların tedavisinde kullanılan önemli bir besin kaynağıdır. Hastalığın yaklaşık ‘si genetik faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Araştırmalar ıspanağın bağırsak kanserini önemli ölçüde engellediğini göstermiştir. Ispanak, kalın bağırsakta tümör önleyici etkisiyle vücut sağlığınızı koruyarak sağlık gelişiminizi hızlandırabilir.

Düzenli fiziksel aktivite ve spor yaparak biyolojik ve psikolojik olarak rahatlayabilirsiniz. Aktivite sırasında salgıladığınız hormonlar, beyinde tatmin olmayı sağlayarak sosyal olarak etkileşim, iletişim seviyenizi artırır. İşbirliği bilincini artıran spor, hafızayı güçlendirerek alzheimer hastalığını önemli ölçüde azaltabilir. Stresi azaltıcı etkisiyle ön plana çıkan spor, gelişiminizi de olumlu yönde etkilemektedir. Diyette besin değerleri oldukça önemli bir yere sahip olup düzenli su ve sıvı tüketerek, meyve, sebze ile beslenmeye ağırlık vererek vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Pırasa, acı biber, ıspanak, sumak, ayva gibi pek çok besin değerini tercih ederek göz, cilt, tansiyon, kan şekeri, kemik, kas ve bağışıklığınızı güçlendirebilir hastalıklardan kısa sürede rahatlıkla korunabilirsiniz. Diyette besin değerleri ve çeşitliliği zengin vitamin değerleri sayesinde vücut, kalp, kas, sinir sistemi sağlığınızı korur. Kalbi besleyerek tansiyonu dengeleyen, kolesterol ve şekeri düşüren acı biber, diğer besinleri ideal ölçüde tüketerek kolayca kilo verebilir, vücut bütünlüğünüzü koruyup güçlendirebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu