Hamilelik

Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Sıralamalarda, sağlık personelleri tarafından doğum anında belirtilen hafta sayısı için gebelik takip edilir. Bu nedenle hamileliğin 1.haftası; Aslında çoğu insanın düşündüğü gibi gebe kaldıktan sonraki ilk haftayı değil, son âdetin haftasını ifade eder.

Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin ilk günü, bir kadının son âdetinin ilk gününde başlar, bu nedenle hamile kadınlar hamileliğin ilk haftasında hamile sayılmaz. Adet döngüsünün uzunluğuna göre değişir ortalama olarak gebeliğin ikinci haftasıdır. Hafta bittiğinde yumurtlama dönemi olur ve yumurtlama gerçekleşir. Döllenme, yumurtlamadan bir gün önce ve yumurtlama zamanından bir gün sonra olursa embriyo oluşur ve gerçek gebe kalma bu dönemde başlar.

Bazı erken gebelik belirtileri bulunmaktadır. Bazı kadınlar gebe olduğunu âdeti geçinceye kadar anlamazken bazı kadınlar da hemen anlamaktadır. Anlamalarını sağlayan bu belirti ise erken gebelik belirtileri durumudur.

Mide Yanması ve Mide Bulantısı

Mide bulantısı, hazımsızlık ve mide ekşimesi hamilelik denilince ilk akla gelen belirtiler arasındadır ve özellikle hamileliğin ilk üç ayında fark ettiğimiz şikâyetlerden biri olabilir. Bazı kişilerde bu şikâyetler üç aydan fazla da sürebilir. Östrojen nedeniyle bu süre zarfında mide bulantısı ve bazı kokulara karşı aşırı duyarlılık da olabilir bu gibi koku hassasiyeti hamilelik dönemlerinin erken evrelerinde gözlemlenebilir.

Şişkinlik Hissi

Hamilelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak kadın vücudun da ilk aylardan başlayarak şişlikler fark edilir. Adet sırasında oluşan ağrılara benzer olarak artabilir. Tüm vücutta özellikle karın bölgesinde oluşan ödem hazımsızlık hissine neden olabilir bu dönem tam gebeliğin 4.haftasına denk gelebilir.

Baş Dönmesi ve Başta Ağrı

Yüksek hormonlardan etkilenen kan akışınız ve metabolik değişiklikler kan basıncını etkileyebilir. Bu baş dönmesine ve baş ağrısına neden olabilir. Yani ilk hamilelik belirtileri sırasında görülen bu baş ağrısı hormonların aniden yükselişine bağlanabilir.

Duygusal Değişimler

Hamilelik sırasında anne adayları fiziksel değişikliklerin yanı sıra duygusal/zihinsel değişiklikler de yaşayabilirler. Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler kişiyi duygusal, sinirli yapabilir. İlk üç aylık dönemde insanlar bu ruh hali değişimlerini daha sık yaşayabilirler. Progesteron hormonunun neden olduğu bu dalgalanmalar da yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu