Diyet

Diyet Yaparken Ekmek Yenir Mi, Yenmez Mi?

Diyet Yaparken Ekmek Yenir Mi, Yenmez Mi? Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de diyet yapanlar ekmek yiyebilir mi sorusu olur. Peki, zayıflama sürecinde ekmek yiyebilir misiniz?

Diyet Yaparken Ekmek Yenir Mi, Yenmez Mi? Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz ancak bu süreçte ekmek yemeli miyim yememeli miyim diye düşünüyorsanız, yazımıza göz atınız.

Diyette Ekmek Yenir Mi, Yenmez Mi

Ekmek, Akdeniz diyetinin temel gıdalarından biridir ve hemen hemen her şeyle birleşse de fazla kiloların sorumlusunun gerçekten bu olup olmadığını bilmeden onu diyetlerinden çıkarmayı tercih edenler vardır. Öyleyse, diyet yapanlar ekmek yiyebilir mi?

Ekmek, kilo vermek istiyorsanız kaçınılması gereken yiyeceklerle ilişkilendirilir. Aslında bu yiyecek 100 gramda yalnızca 1 ila 3 gram yağ içerir. Beyaz ekmek, ne kadar doğru olduğunu kontrol etmeden, şişmanlattığına inandığımız için diyetimizden hemen çıkardığımız besinlerden biridir. Esasen ekmek ne kötü ne de iyidir. Yeterli düzeyde tüketilir ise sağlıklı bir besindir ve kepekli ekmek gerçekten daha iyidir. Yani ekmeğin şişmanlattığını söylemek çok sınırlı bir sonuçtur ve bu da bizi daha az sağlıklı ve daha kalorili yiyeceklerle ekmeği değiştirmeye iter.

Tam buğday ekmeği daha sağlıklı ve doyurucudur. Bu tür ekmek, normal ekmeğin üç katını sağlayan çözünmez lif açısından zengindir. Bu, tam buğday ekmeğini daha tok tutucu bir besin yapar. Böylece açlık hissini azaltır ve ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Kaloriye gelince, neredeyse normalin aynısını içerir. Bu nedenle tam buğday ekmeğinin daha az kalorili olduğu veya kilo verdirdiği doğru değildir. Diyet yapanlar ekmek yiyebilir mi sorusuna ise genel olarak uzmanlar ölçülü olmak kaydıyla ekmeğin tüketilebileceği cevabını verirler.

Ekmeğin Faydaları

Ekmeğin ve genel olarak tahılların, beyni beslemek için temel besin maddeleri olarak bunlara ihtiyaç duyan vücut için önemli bir karbonhidrat kaynağı olduğunu unutmamalısınız. Ekmeğin vücuda, özellikle beyin ve sinir sistemi için ihtiyaç duyduğu enerjinin bir kısmını sağladığını belirtelim. Doyurucu etkisi, az yağlı olması, enerji vermesi, suda çözünen vitaminlerden B vitamini içermesi ve fosfor, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller barındırması da ekmeğin faydaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle de diyetinize ekmeği ölçülü olarak dahil etmeniz, sağlığınızı optimal anlamda teşvik edecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu