Hamilelik

Hamilelikte Anne İçin Karşılanması Gereken 9 Temel Besin

Hamilelikte Anne İçin Karşılanması Gereken 9 Temel Besin! Hamilelik döneminde annede vitamin ve mineral eksikliği varsa bebekte eksiklik hastalıkları gelişme olasılığı yüksektir.

Hamilelikte anne için karşılanması gereken 9 temel besin vardır. Bunlar karbonhidratlar, proteinler, yağlar, su, vitaminler, mineraller, lif, demir ve folik asittir. Karbonhidratlar çoğunlukla pirinç, makarna, ekmek ve tahıllarda bulunur. Hamilelerin günde en az 200 gram karbonhidrat ve yaklaşık 8-10 dilim ekmek tüketmesi önemlidir.

Protein et, süt, peynir ve yumurta açısından zengindir ve doku büyümesi ve onarımı için gereklidir. Hamile kadınlar günde en az 70 gram protein tüketmelidir. Yağlar süt ve süt ürünlerinde, ette, tereyağında ve margarinde bulunur. Hamile kadınların günde en az 30 gram yağ tüketmesi önemlidir.

Vitaminler sağlıklı bir yaşam için gereklidir. A, C ve E vitaminleri bu aşamada önemlidir. A vitamini havuç ve domateste bulunur; C vitamini turunçgiller ve kivide bulunur; E vitamini, fındık ve tohum gibi yağlı tohumlarda bulunur. B12 vitamini et, süt ve yumurta gibi hayvansal kaynaklarda bulunur. Folik asit, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Gebe kadınların günde 400 mikrogram folik asit alması gerekir.

Hamilelikte Mineral Alımı

Hamilelikte mineral alımı özellikle kalsiyum ve demir alımı için önemlidir. Bu nedenle gebelik döneminde anne vitamin, mineral, folik asit ve protein yönünden zengin besinler tüketmelidir.

Hamilelik döneminde anne adayları günde 3 ana öğün yemeye özen göstermeli ve her öğünde protein yönünden zengin besinler tüketmelidir. Et, kümes hayvanları, balık, fasulye ve baklagillerin her gün tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca günlük olarak süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyumdan zengin ürünler tüketilmelidir. Anne adayları da günlük sıvı alımını arttırmalıdır. Hamilelikte her gün en az 2 litre su içilmelidir.

Hamilelikte doğru beslenmenin yanı sıra gıda hijyeni ve gıda güvenliği kurallarına da dikkat etmek gerekiyor. Bebeğin sağlıklı olması ve sorunsuz gelişmesi için tüm bu temel malzemelerin anneye sağlanması gerekiyor.

Hamileler yeterli demir alabilmek için koyu yapraklı sebzeler, meyveler ve meyve suları, baklagiller, kuruyemişler, yağsız et, balık ve kümes hayvanları yemeyi tercih etmelidir. Gebeler de günlük olarak folik asit içeren besinler tüketmelidir. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, baklagillerde, kuruyemişlerde, yağsız etlerde, balıklarda ve kümes hayvanlarında bulunur. Gebeler hamilelikleri boyunca günlük en az 400 mikrogram folik asit tüketmelidir. Ayrıca hamilelerin kansızlık olup olmadığını anlamak için kan testi yaptırmaları gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu