E-ticaret

Deniz Taşımacılığı

Deniz Taşımacılığı

 

Deniz taşımacılığı, dünya çapında ticaret hacminin artışına bağlı olarak sürekli gelişen ve bu gelişime bağlı olarak zaman zaman değişim geçirebilen bir sektör. Diğer sektörlerde olduğu gibi, taşımacılıkta da müşterilerin talepleri bu sektörün rotasını çizmede önemli bir rol oynuyor. Yerli ve yabancı firmalar büyük bir rekabet içerisinde iş hacmi yaratmak ve daha çok müşteri kazanabilmek için adeta yarışıyorlar. Deniz taşımacılığı, yüksek hacimli taşımalar için uygun olduğundan, firmalara özel olarak taşıma şekilleri ve deniz yolu navlunu yani taşıma maliyetleri belirleniyor. Bu maliyetler belirlenirken, yükleme için seçilen konteynır tipi ve yükün gideceği destinasyon etkili oluyor.

Yükleme Seçenekleri

 

Deniz yolu taşımacılığında farklı yükleme seçenekleri mevcut, örneğin yükleme bir konteynırı tamamen dolduruyor ise buna “full yükleme”, bir konteynırı dolduramayacak miktarda ise “parsiyel yükleme” ismi verilmektedir. Parsiyel yükleme hem maliyet hem de kapladığı yer bakımından full yüklemeye göre çok daha uygundur. Parsiyel yükleme, özellikle Çin’den ithal edilen ürünler için sıkça kullanılmakta olup Türkiye’de en çok otomotiv yedek parçalarının ithalatı için yapılmaktadır.

Peki, bu ürünler nasıl bir araya getiriliyor ve aktarma limanlarında kaybolmadan başka gemilere aktarılıp varış adresine gönderiliyor?

Deniz yolunda taşımacılık, direkt gemilerle veya aktarma gemileri ile yapılıyor. Sürekli ithalat ve ihracat trafiği olan ülkeler arasında zaten düzenli hat bulunduğu için genellikle direkt servisler kullanılıyor. Aksi halde aktarmalı servislerde aktarma limanında tüm yükler toplanıp gidecekleri yerlere sevk ediliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu