Anne-Çocuk

Çocukları Tuvalete Alıştırma Yaşı

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak anne babalar için zorlu bir süreç olmaktadır. Bu süreçte dikkatli davranılmalı, gerekli hallerde bir uzmandan yardım alınmalıdır. Yaş olarak bakıldığında çocuklara tuvalet eğitimi genellikle on sekiz ay ile üç yaş arasında kazandırılmaktadır.

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığı bazı davranışlarından yola çıkılarak öğrenilebilmektedir. Örneğin yürümeye başlaması, istediklerini basit kelimelerle ifade edebilmesi, hareket taklit yeteneğinin ortaya çıkması gibi davranışlar çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğunu göstermektedir. Bu süreçte eğitime başlarken sabırlı olunmalı, çocuk azarlamamalı, diğer çocuklar ile kıyaslama yapılmamalı ve ceza verilmemelidir. Genellikle iki yaş itibariyle başlanan süreçte bunlara dikkat edilmesi önem taşımaktadır.

Çocukların Tuvalet Eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken kesinlikle çabuk pes edip beze geri dönülmemelidir. Tuvalet eğitiminde tutarlılık büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ne evde ne de kreşte kısa süreliğine bile olsa beze dönüş yapılmamalıdır.

Çocuğu motive etmek amacıyla oturak, alıştırma külotu, minik klozet ve normal külotlar alınmalı hatta heveslenmesi açısından bu alışveriş çocuk ile birlikte yapılmalıdır. Bu sayede çocuğun ilgili çekilerek eğitim başarıyla tamamlanabilir.

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda tuvalet eğitimi genellikle üç ile altı ay arasında tamamlanmaktadır. Ancak bazı çocuklar bu eğitime hazır olduğundan dolayı alışkanlık daha kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir. İlk etapta çocuğun tuvalete alışması için çalışmalar yapılmalıdır. Bunun için anne babalar tuvalete gittiklerinde çocuğu da yanlarında götürebilirler. Bu eğitimi daha da cazip hale getirmek için çeşitli kartlar hazırlanarak çocukla tuvalet üzerine oyunlar oynanabilir.

Çocuklar tuvalet eğitimleri boyunca başarılı olduklarında onları onurlandırmak fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tuvaleti geldiğinde daha çabuk yapabilmesi adına çocuğa kolay çıkabilen kıyafetler giydirilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu