Sağlık

Aşk Her Zaman Mutlu Eder Mi?

 

Aşk insan için oldukça etkileyici ve mutluluk hormonunu tetikleyen bir duygu olsa da aşkın her durumda mutlu etmediği düşünülmektedir.

Aşk birçok kişi için oldukça etkileyici bir duygu olarak ifade edilmektedir. Özellikle insanın âşık olduğu zaman oldukça mutlu olduğu ve hayata çok daha pozitif baktığı kabul edilen bir gerçek olsa da aşkın her zaman ve her durumda mutlu edip etmediği konusunda son dönemde oldukça yoğun bir şekilde tartışılmaktadır.

Aşkın insan için olumlu etkisi sağlıklı ve düzenli aşklarda kendini kuvvetli bir şekilde gösterirken sağlıksız gelişen aşklarda ise mutluluk kavramı yerini depresyon ve mutsuzluğa bırakabilmektedir. Özellikle aşkın ruhu besleyen en önemli duygu olduğu ifade edilmektedir. Hastalıklı aşk denilen aşklarda ise mutluluk yerini çoğu zaman büyük üzüntü ve sorunlara bırakabilmektedir. Aşk her zaman mutlu eder mi sorusunun cevabı ise aşkın yaşanma şekline bağlıdır.

Aşkın Fiziksel Etkisi

Aşk denen duygu insanlara sadece psikolojik olarak etki eden bir unsur değildir. Bu duygu aynı zamanda kişilere fizyolojik anlamda da büyük etkiler göstermektedir. Yapılan araştırmalar aşkın fizyolojik etkileri olarak, kişinin âşık olduğu zaman beyne giden kan akışının hızlandığını, nefes alış verişin daha kuvvetli olduğu, terlemelerin daha çok yaşandığı ve kalp çarpıntısı gibi fiziksel oluştuğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca beyinde insan ile ilgili görev yapan birçok maddenin salgılanması da âşık olan kişide daha fazla görülmektedir.

Sağlıklı ve Bağımlı Aşk

İnsanlar için aşk bir nevi ihtiyaç durumundadır. Ve birçok anlamda insanı daha pozitif ve mutlu kılarken eğer bağımlı bir aşk durumu söz konusu ise bu sefer depresyon durumlar görülmektedir. Bu anlamda aşkın nasıl yaşandığı ve duyguların nasıl hissedildiği konusu mutluluk ile eş değer durumdadır. Yani aşk insana her zaman mutluluk veren bir durum değildir. Hatta hastalıklı aşklar kişiye mutsuzluk ve üzüntü vermekten başka hiçbir faydası bulunmamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu