Sağlık

Karaciğer Yağlanması Nedir, Neden Kaynaklanır?

 

İnsanların günümüzde sık bir şekilde karşılaştığı karaciğer yağlanması sorununu merak eder. Bununla ilgili her türlü bilgiye yazımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

İnsanlar, karaciğer yağlanması nedir, neden kaynaklanır gibi soruları uzmanlara yöneltir. Karaciğer yağlanması genel olarak obezite ile ilgilidir. O bölgede biriken yağlar bir süre sonra karaciğeri sarmaya başlar.

Karaciğer yağlanması problemi daha çok kilo problemi alan kişilerde görülür. Çabuk kilo alıp veren ya da hızla kilo alan kişilerde karaciğer yağlanması sıklıkla ortaya çıkar. Karaciğer yağlanması her ne kadar kilo ile alakalı olsa da; tek nedeni kilo değildir. Aynı zamanda alkol kullanımı da karaciğer yağlanmasına neden olur. Yüksek oranda alkol tüketen kişilerde bir süre sonra karaciğerde yağlanma sorunu oluşur. Karaciğer yağlanması neden kaynaklıdır sorusuna da bu iki etmen ile cevap verilir. Aşırı kilo ve alkol tüketimi karaciğer yağlanmasının başlıca sebepleri arasında yerini alır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanması sorunu ile karşılaşan kişilerin bu sorundan kurtulması için bir takım önlemler alması gerekir. Beslenme ve yaşam tarzı noktasında biraz daha özen göstermek, hayati bir öneme sahip olan karaciğer yağlanması karşısında bizi korur.

  • Karaciğer yağlanmasının önlenmesinde öncelikli olarak şekerli içeceklerden uzak durmak gerekir. Meyve suyu tüketimi karaciğer yağlanmasını artırır. Ayrıca hazır alınan bisküvi ya da gofret gibi besinlerin de çok tüketilmesi karaciğeri yağlandırır. Krema, baklava ve dışarıdan hazır şekilde tüketilen tüm ürünler insanların vücudunda yağlanmanın oluşmasına neden olur.
  • Kilolu olmak karaciğer yağlanmasının oluşmasına da neden olur. Ancak karaciğer yağlanmasından kurtulma noktasında da şok diyetlerden kaçınmak gerekir. Aniden verilen kilolar karaciğerin daha çok yağlanmasına ve kişinin sağlıksız olmasına neden olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu