E-ticaret

4G Nedir, Getirileri Nelerdir

Artık insanların internetsiz, akıllı telefonsuz gününü geçiremediği yıllardayız. İnternet hızı ve kapsamı ise bütün bu kullanıcıların derdi olmuş durumda.

Türkiye, isminin açılımı 4th generation (Dördüncü nesil) olan 4G teknolojisine geçmeye hazırlanıyor. Kimi ülkeler 4G’yi kullanmaya başladığında Türkiye yeni yeni 3G teknolojisine geçebilmişti. 2015 yılının ortalarından itibaren Türkiye de bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak. Peki bu sefer ülkeyi telekomünikasyon alanında neler bekliyor, 4G’nin ülke insanına getirisi ne olacak?

4G’nin temel olarak sağlayacağı artı daha hızlı ve kesintisiz bir internet deneyimi olacak. Akıllı telefonlarda internet üzerinden yapılan video konferansları, müzik ve radyo yayınları için kesinti faktörü ortadan kalkacak.

4G’nin teorik olarak 100Mbps ila 1Gbps arası bağlantı imkanı sağlıyor. 3G bağlantılı bir cep telefonunda ise en fazla 21Mbps seviyesine çıkılabiliyordu. Tabii teoriyi geçip pratikteki durumuna baktığımızda ise servis sağlayıcıların sunduğu altyapıya bağlı olarak bu değerin değil bu değerlere yaklaşmak, iki haneli değerleri dahi aşamadığını görüyoruz.

4G teknolojisi 3G gibi ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmış, 2004 yılında duyurulmuştu. 2009 yılında ilk testler yapıldı ve 2010’dan itibaren Avrupa ve Amerika’da yayılmaya başladı.

1980’li yıllarda ortaya çıkan 1G analog veri akışı kullanıyordu. Bu da büyük güvenlik riskleri doğurmaktaydı. Bunun dışında veri iletişimi gibi hizmetleri desteklemesi mümkün değildi. Mobil dünyada 2G kullanılmaya başlandığında veri dijital olarak taşınmaya başlanmıştı. GPRS ile birlikte küçük veri paketleri aracılığıyla internet erişimi bir nebze olsun sağlanıyordu. 3G’nin gelişiyle mobil dünyada birlikte tam bir internet deneyimi sağlanabildi.

Bunlar haricinde 5G ile ilgili çalışmalar sürüyor. 2020’lere gelindiğinde kullanılmaya başlanacağı öngörülen teknoloji uydulara direkt bağlantı gibi özellikler içerecek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu