Sağlık

Zika Virüsü Türkiye’de

 

Güney Amerika’da görülmekte olan zika virüsü özellikle Türkiye’de de risk oluşturmakta olan virüsler arasında yer aldığından son dönemde adından sıkça söz edilmektedir.

Güney Amerika’daki ülkelerde görülmekte olan zika virüsü Türkiye’de son dönemde özellikle risk oluşturmakta olan virüslerden biri haline gelmiştir. Virüsün yayılmasına neden olan sinek türü Türkiye’de de görülmektedir.

Zika Virüsü Nedir?

Günümüzde adından sıklıkla söz edilmekte olan zika virüsü nedir ve etkileri nelerdir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Flavivirüs grubundan olan RNA virüsü insanlarda sivrisinek ısırması durumunda bulaşan bir hastalık ortaya çıkartmaktadır. Özellikle 1947 yılında Uganda da ilk defa görülmüş olan virüs son dönemde Türkiye’de görülmektedir. Zika ormanında yaşamakta olan Rhesus maymunun da ilk olarak keşfedilmiştir. Baş ağrısı, kızarık gözler, kasaları, döküntü ve eklem ağrıları olarak belirtileri görülmektedir. Hafif geçen bir hastalık olmasının yanı sıra 4-7 gün kadar sürebilir.

Kısa zaman içerisinde Anadolu’ya yayılma riski bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle dikkatli olunması gerekmektedir. Yaklaşık olarak dört kişi de virüsün tespit edilmesi ancak Türkiye’de görülmesinin nedeninin kişilerin Küba’da tatil yapmaları olduğunun saptanması nedeniyle virüsün tam olarak ülkeye yayılıp yayılmadığı belirtilmektedir.

Sivrisinek sokması ile bulaşan virüs taşıyıcı kişilerde aynı zamanda cinsel yolla da ulaşmaktadır. Hamile kadınlarda görülmesi halinde çocukların engelli doğmasına neden olabilir. Virüs tek başına ölümcül olmamasına rağmen başka rahatsızlıklarla birleşmesi durumunda hayati risk oluşturmaktadır. Sivrisinek sokması durumunda zika virüsü belirtileri belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde özellikle dikkat edilmesi gereken virüsler arasında yer almaktadır. Türkiye’de giderek yaygınlaşması söz konusu olabileceğinden gerekli önlemlerin başlatılması kontrollerin sağlanmasıyla virüse karşı oluşabilecek her türlü durum için önlem alınması söz konusu olabilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu