Sağlık

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tüp bebek tedavisi son yıllarda bizde de çok gelişti ama çocuk sahibi olamayan her çift için sonuç anlamına gelmiyor.

Bu konuda en temel kriter annenin yaşı ve babanın sperm durumu oluyor. 45 yaş üstü kadınlar adaylıktan çıkmış kabul ediliyor. Ayrıca yumurtlama dönemini tamamlayarak menopoza girmiş kadınlar ve hiç spermi olmayan, hatta testislerden alınan parçada bile spermi bulunmayan erkekler tüp bebek tedavisi kimlere uygulanamaz sorusunun yanıtını veriyorlar. Cerrahi müdahale ile rahmi ve yumurtalığı alınmış kadınlar da aynı gruptalar. Bu uygulamanın başlaması için çiftin durumuna kesin kısırlık tanısının konmuş olması gerekiyor.

Yaş Sınırından Başka Etkenler

Genç anne adaylarının ise hormon durumları dikkatle takip ediliyor. Tek yumurta kanalının tıkalı olduğu tespit edilmiş kadınlar ve hormon düzeyi düşük olan kadınlar da tedavinin az ihtimalli olan grubundandır.

Baştan İyi Karar Verilmesi Gerek

Fakat tüp bebeğin hemen başvurulacak bir yöntem olarak kabul edilmemesi daha mantıklıdır. Gerekli tahliller size kesin sonucu söyleyecektir. Tüp bebek tedavisi her seferinde çiftlere umut veren ama olmadığında insanı psikolojik açıdan yıpratan bir uygulamadır, sabır çok önemli bir faktördür. Aynı zamanda işin maddi yönü de vardır. Bu yüzden baştan iyice kontrollerin yapılması gerekir. Belki bu tedaviye başlanmaması daha iyi bir seçim olabilir.

Stresten Uzak Durun Sözü Boş Bir Öğüt Değildir

Bütün sağlık makalelerinde kadınlara kendilerine dikkat etmeleri ve stresten uzak durmaları öğütlenmektedir. Bu öğüt sonuçta kadınların hormon düzeni ile çok yakından ilgilidir. Örneğin yaşı genç olduğu halde stresli bir hayat yaşayan kadınlar için gebe kalmak zordur. (Kendisinden doğurması beklenen, bu amaçla evlendirilmiş ve büyük ihtimal kayınvalidenin sürekli bu konuyu dayattığı ailelerin gelinleri hemen akla geliyor.) Sonuçta kadınları üzmeyin sözü boşuna söylenmemiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu