Sağlık

Topuk Dikeni İçin Ballı Vicks Tedavisi

Topuk dikeni için ballı vicks tedavisinden bahsetmeden önce topuk dikeni hakkında bilgiler verip sonra tedavi hakkında bilgiler verelim. Gelin şimdi topuk dikeni nedir buna bakalım.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni ayak tabanında oluşan bir problemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fazla ayakta kalmak, aşırı kilolu olmak ve daha sayabileceğimiz birçok faktör topuk dikeni rahatsızlığı ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Bu saydığımız faktörler ayak tabanlarınızı zorlamaktadır. Bu zorlamayla birlikte doku iltihabı görülür ve sertleşme olur.

Ayak tabanında oluşan aşırı bir çekilmez ağrılar çok şiddetli ve sertlikleri görmemiz mümkündür. Topuk kısmında yere basınca diken batıyormuş hissi gelir ve bu yüzden topuk dikeni rahatsızlığı çok ağrılı geçmektedir. Yürümelerinizdeki problemler de topuk dikeni riskini arttıran bir faktördür. Aşırı egzersizler de yüklenmeler de topuk dikeni riskini arttıran faktörlerden biridir.

Topuk dikeni tedavi yöntemleri olarak birçok tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri de topuk dikeni için ballı vicks tedavi yöntemidir. Şimdi bu tedaviden bahsedelim.

Doğal Tedavi Yöntemi Ballı Vicks

Vicks ile balı birbiriyle karıştırıyoruz fakat vicksi baldan biraz daha fazla koymanız gerekir. En az 30-40 dakika boyunca ayağınızla birlikte ayağınızın bir karış yukarısına kadar olan bölgeyi iyce ısınmasını sağlamak için sıcak suda bekletiniz. Suya devamlı olarak sıcak su ilavesi yapmalısınız ve sonradan ayağınızı çıkarıp kurulayınız. Hazırladığımız ballı vicksi bileğinizin dört parmak yukarısına kadar masaj yaparak yedirerek sürüyorsunuz. Sonra bir parça jöle gibi üzerine sürerek ayağınızı bir torbaya geçiriyorsunuz.

Bu işlemleri bitirdikten sonra o gece böyle uyuyorsunuz. Sabah uyandığınız da ayağınızı silip tekrar sosyal yaşamanıza devam ediyorsunuz. Bu işlemi en az 3 akşam yapmanızı öneririz. Topuk dikeni için doğal bir yöntemdir ve daha fazla yapılmasında hiçbir sıkıntı yoktur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu