Sağlık

Östrojen Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Östrojen, cinsel kimliğin belirlenmesinde etkili olan ve bayanlara kadınlık karakterini kazandıran önemli bir hormondur.

Östrojen Hormonu Eksikliği Belirtileri

Gün boyu yorgun hissetmenize neden olacak olan uyku bozuklukları, bir işe odaklanamamak, kalp çarpıntısı, ateş basması, gece terlemeleri gibi belirtiler görülebilmektedir. Ancak, bu belirtiler herkeste farklı olabilir ve değişiklik gösterebilir.

Östrojen Eksikliğinin Nedenleri

Menopoz dönemine girmeye yaklaşan kadınlarda östrojen düşüklüğü genel ve çokça karşılaşınlan bir durumdur ve bu durum adet görmenin sona ermesiyle de sonuçlanır. Genç kadınlarda meydana gelen östrojen eksikliği fiziksel veya davranışsal problemlerin bir neticesi olabilir.

Bu problemler ise şunlardır:

Yumurtalıkların işlevinde azalma
Yumurtalıkta kist oluşumu
Düşüğe yol açan hamilelik problemleri
Belirli bazı doğurganlık ilaçları
Doğum
Hipofiz bezlerinin işlev problemleri

Östrojen Eksikliğinin Tedavisi

Öncelikle bir hekim tarafından gerekli tetkik ve muayenelerin yapılması gereklidir. Problemin kaynağı ve teşhisinden sonra gerekli olan tedavi biçimi belirlenecektir.

Hormon Tedavisi
Östrojen eksikliğine sebep olan asıl neden belirlendikten sonra doktorunuz hormon replasman tedavisini yapabilir. HRT yöntemi çokça tartışılsa da uygulanması devam etmektedir. HRT yönteminin uygulanması kalp problemleri, felç ve kanser riskini de yükseltmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu