Eğitim

Öğrenciler İçin Ebeveyn Takibi Nasıl Olmalıdır?

Öğrenciler İçin Ebeveyn Takibi Nasıl Olmalıdır? Yaklaşık iki yıllık uzaktan eğitim sonunda öğrenciler tekrar okullara geri döndüler.

Öğrenciler İçin Ebeveyn Takibi Nasıl Olmalıdır? Pandemi süreci boyunca öğrencileri uzaktan eğitime alıştırmaya ve adapte etmeye çalışan aileler bu kez öğrencileri normal eğitime hazırlamaya çalışıyorlar.

Eğitim Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli

Pandemi sürecinin öğrenciler üzerinde bıraktığı kötü etkilerden sonra aileler bu normal eğitim sürecinde takibi nasıl yapmalı ve nelere dikkat etmeliler? sorusunu maddeler halinde sıraladık;

-Baskı uygulanmamalı: İlk haftadan öğrencilere dersler konusunda baskı uygulanmamalı. Ebeveynler ilk olarak çocukların okula, arkadaşlarına, çevreye alışmasını ve ayak uydurmasını beklemeli.

-Çocuklarla birlikte olun: Sürece alışmak ve adapte olmak öğrenciler için zor olabilir. Ebeveynler bu alışma sürecinde çocuklarla olmalı, onları okula alıştırmalı.

-Umutsuzluklarına karşı onlara destek olunmalı: Özellikle pandemi sürecinden sonra çocuklar bu gelecek konusunda çok ümitsizler bu konuda onlarla konuşulmalı, destekleyici sözler söylemeli ve ne olursa olsun yanlarında olduğunu belirtmeliler.

-Çocukları anlayın: Ergen çocuklar çok çabuk sinirlenebilir, olaylara çok sert tepkiler verebilirler. Onları anlamak ve sakin bir şekilde konuşmalısınız. Unutmayın nasıl konuşursanız o şekilde tepki alırsınız. Yumuşak tepkiler verin ki yumuşak cevaplar alabilin.

-Sevginizi gösterin: Çocuklar ebeveynlerden sevgi gördükleri zaman bulundukları durumu iyi yönde değiştirmeye daha hevesli olur ve daha çabuk toparlanırlar bundan dolayı güçlü çocuklar için sevginizi gösterin.

-Pandemi sürecinden pek bahsetmeyin: Okulda alınması gereken önlemler dışında, maske kullanımı gibi, çok fazla süreci çocuklara anlatmayın. Pandemi sürecinden sonra okula adapte olmaya çalışırken aynı anda Covid süreci hakkında haberler duymaları streslerini ikiye katlayacaktır.

-Sorular sorun: Çocuğunuzun olmadığını, stres içerisinde olduğunu hissettiğiniz zaman sorular sorun. Yardıma ihtiyacın var mı? Birlikte bunu halledelim mi? Unutmayın ergen gençler içlerine kapanık olurlar ve sorunları içlerinde halletmeye çalışırlar bu yüzden sorunlarını size danışmayacaklardır. Sizin onlara sorular sormanız sorunu çözmek için yardımcı olabilir.

-Teknoloji kullanımı konusunda dikkatli olunmalı: Çocuklara çok fazla teknolojiyle uğraşılmasına izin verilmemeli. Onları dışarı etkinliklerine alıştırın, bisiklet sürsünler, arkadaşlarıyla oynasınlar ama telefon oyunu çok fazla oynamasınlar veya sosyal medyada çok fazla vakit geçirmesinler. Bilimsel bir araştırma çok fazla oturan ve hareket etmeyen kişilerin beyninde sorun oluşabileceğini söylüyor bundan dolayı dışarı aktiviteleri gelişme çağındaki bir çocuk için en ideal olanıdır.

-Kitap okuyun: Onlarla birlikte kitap okuyun. Kitap okumak çocuklar ve gençler için sıkıcı bir durum haline gelebilir. Çocukların sizinle birlikte kitap okuması onlara keyif verecektir ve onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırır.

-Kulüplere katılmasını ve hobi edinmesini sağlayın: Farklı şeylerle ilgilenmek çocukların gelişimi için çok önemlidir. Enstrüman öğrenmelerine, dil öğrenmelerine yardımcı olun. Kurslara katılmaya teşvik edin, hobi edinmesini sağlayın hem okuldan sıkılmasına engel olacak hem de yeni şeyler edinmesine destek olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu