Sağlık

Neden Devamlı Üşüyoruz

Üşümek etrafımızda bulunan çevre ısı durumunun ani değişimi ile ortaya çıkmaktadır. Vücut üzerinde cilt, damar ya da kas grupları kasılmaktadır. Bu durum ısı değişikliğine neden olmaktadır. Peki, neden devamlı üşüyoruz?

Güneşli bir günde içerisinde üşüyorsanız sorunun ardındaki olası nedenleri bilmeniz gerekmektedir. Bu yazımız içerisinde üşümenin nedenleri hakkında bilgiler sunacağız.

Kış ayları soğuk ve yazları sıcak hissetmeniz normal bir durumdur. Fakat güneşli ve aydınlık bir havada bile üşüyorsanız vücudumuzda bir şeyin yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Bu düşünce kısmen doğru olabilmektedir. Bununla beraber bir kişinin soğuk hissetmesine neden olabilecek başka nedenler de bulunmaktadır.

Cinsiyet Durumu

Bayanlar erkeklere göre daha fazla üşüyebilmektedir. Bunun nedeni kadınlarda erkeklere oranla daha çok yağ dokusu olmaktadır.

Beslenme Programı

Bir kişinin beslenme durumu nasıl hissettiğiyle ilgisi bulunmaktadır. Devamlı olarak abur cubur yiyip gerekli vitamin ve mineralleri almamanız da son derece etkilidir. Bununla beraber açlıktan öldürecek diyetler yaparak çok kilo kaybetmeniz durumunda zayıf, soğuk ve yorgun düşebilirsiniz. Bir anda hızlı bir şekilde kilo kaybettiren diyet uygulamaları normal vücut sıcaklığının en önemli sebepleri arasındadır.

Hormonlar

Bayanlar gebelik döneminde ya da menopoza girdiği zaman, hormonlarının dengesi tamamen değişim göstermektedir. Östrojen hormonunun düzeyi yükseldikçe bayanlar, daha çok üşümek gibi pek çok farklı belirti göstermektedir. Yani östrojen hormonu üzerinde bulunan değişiklik bu sorundaki ana etkenlerden bir tanesidir.

Aşırı Zayıflık

Bir kişi yemek yediğini zaman vücut sindirime yardımcı olabilmek için kanı mideye göndermektedir. Bu durum vücudun diğer kısımlarına giden kanın düşmesine sebep olacaktır. Bu sayede bu bölümler soğumaktadır. Eğer bir kişi normal kilonun altında bulunuyorsa bu değişimleri daha çok hissedebilir. Üşümenin nedenleri arasında temel olarak bu konular yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu