Sağlık

Aşurenizi Zehir Etmeyin!

Aşure, Muharrem ayının en güzel gelenekleri arasında yer almaktadır. Ancak uzmanlar aşurenizi zehir etmeyin diyerek uyarıda bulunuyor.

İçerisinde en az 10-12 çeşit lezzeti bir araya getiren aşure, mutfak kültürümüzle beraber toplumsal yaşantımızın da bir parçası olarak bulunmaktadır. Günümüzde hızlı yaşantı biçimi, pek çok konuda olduğu gibi aşure dağıtımında da kişileri pratik çözüm bulmaya itmektedir. Bunun sonucunda aşureler alüminyum kaplarda dağıtılmıştır.

Alüminyumun, hayatımızın her alanında bulunduğunu belirten uzmanlar insanları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Pratik ve hafif olan bu madde bolca tercih edilmektedir. Genel olarak alüminyumun toksisitesinin düşük olarak yer aldığını fakat miktarı arttığı zaman ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğinin pek çok bilimsel çalışmayla desteklendiğini aktaran uzmanlar yüksek ısı konusundan bahsetti. Alüminyumun yüksek ısıda, dondurulmuş gıdalarda, uzun zamanlı olarak temas konularında kullanılması özellikle asit içeriğinde limon ya da tuzla bir araya gelmesi, durumu daha tehlikeli hale getirebilir.

Yapılan Çalışmalar

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar alüminyumun, nörotoksik olarak yer aldığını, kan-beyin bariyerinin geçirgenlik durumunun arttırdığını, beyin üzerinde birçok önemli enzimi de inhibe durumuna getirdiğini göstermektedir. Vücut üzerinde alüminyum zehirlenmesi olduğunda ortaya çıkabilen cilt problemleri, mide ve bağırsak kanser problemleri, kan ya da beyin üzerinde görülecek bozukluklar, zeka geriliği, çocuklarda öğrenme sorunu ve karaciğer hastalığı gibi pek çok problemle karşı karşıya kalabilmektedir Aşure dağıtımı konusunda dikkatli olunmasını söyleyen uzmanlar aşurelere hak ettiği değeri vermeniz gerektiğini söyledi. Sunum konusunda çok daha şık, lezzeti daha hissedilebilir, daha sağlıklı olarak yer alan cam tabaklar kullanarak aşırı dağıtımı yapabilir ve çok daha sağlıklı bir geleneği yaşatmaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızı dikkate alarak geleneğinizi daha sağlıklı bir şekilde yaşatabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu