Hamilelik

Doğum Korkusunu Bilinçli Bir Şekilde Nasıl Yenebiliriz?

Bu yazımızda anne adaylarının sıklıkla yaşamış olduğu korkulardan biri olan doğum korkusunu nasıl yenebileceklerini anlatacağız

Genellikle tokofobi doğum korkusunu, bu endişe verici durumu yeni anne olacaklar adaylar yaşamaktadır. Daha önce doğum gerçekleştirmiş olan anne adaylarında bu korku daha az gözlemlenmektedir.          Acaba ne oldu da doğum yaşamın bir parçası iken içinden çıkılmaz bir sorun gibi ağrılı ve sancılı bir hal aldı. Bunu anlayabilmek için tarih içerisinde bir yolculuk yapalım. Bizden önceki insanlar, büyüklerimiz yaşanan olumsuzlukları anne adayına tecrübeli bilge kadınların şefkatli ve hoş bir yöntem ile yönlendirilmekte, böylelikle doğum ağrı ve endişeleri akla dahi gelmemekteydi. Bilirlerdi ki çok mucizevî bir olaya gebe olmakta, bu güzel nimeti ona bahşedene şükretmesi gerektiği ve bu ikramı ona takdir edenin yüceliği ve benzeri hususlarda kendisinden yaş ve tecrübe olarak büyük kadınların gözetiminde evladını dünyaya getireceği zamanı heyecan ile beklerken onun yaşamı için hazırlıklar yapardı.

Kadınların fıtratında ve genlerinde doğal olarak bulunan yaşamın bir parçası olan doğumdan neden korkulur. Acaba bizleri bu korkulara sevk eden sebepler nelerdir?

 Doğum Algımızın Yanlış Şekillenmesi

Anne adayısınız, sevinçlisiniz ancak çevrenizde duyduğunuz negatif doğum hadiseleri veya ekranda filmlerde, haberlerde ve benzeri yerlerde tanık olduğunuz, gördükleriniz birçok faktör den dolayı doğum ile alakalı kişinin algısının değişmesine ve yanlış bir şekilde gelişmesine sebebiyet vermektedir. Bunun bir sonucu olarak anne adayını içinden çıkılmaz bir hale dönüşen doğum stresi sarmaktadır.

Doğumda Bilinçlenmenin Önemi ve Yöntemleri

Anne adaylarını yönlendiren bilge kadınların sayısının git gide azaldığı toplumumuzda bilinçli anne nasıl olunabilir? Neler yapmalıyız

Yöntemleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  1. Doğum süreci hakkında bilgi alınız. Doğum sürecinde sizleri nelerin beklediğini bilirseniz bu korkularınızı azaltmanızda faydalı olacaktır.
  2. Eşiniz ile beraber doğum hakkında bilgi veren kurslara gidin.
  3. Doğum hakkında bilgi veren kitaplar okuyun
  4. Sahasında Uzman bir psikologdan eşiniz ile beraber destek alın.
  5. Doğum yapmış arkadaşlarınızdan, tanıdıklarınızdan bilgi alın, onlarla görüşüp neler yaşadıklarını öğrenerek tecrübelerinden istifade edin.
  6. Önceden doğum korkusu olup da bunu bilinçli bir şekilde aşmış kişilerin, korkularını nasıl yendiklerini öğrenerek benzeri bir yol izleyebilirsiniz
  7. Doğum yapacağınız hastane hakkında araştırma yapın, rastgele hastane de doğum yapmamaya özen gösterin.
  8. Doğumu gerçekleştirecek doktor hakkında bilgi alın, aynı doktorda doğum yapmış anneler ile görüşün. Doktorlarından memnun olup olmadığını sorun
  9. Bilinçli bir anne nasıl olunabilir noktasında eğitim veren kurslar olduğu gibi doğum yapan bazı hastanelerde de eğitim verilmektedir.

Bu ve benzeri yöntemler ile doğum korkusu bilinçlenerek yenmenin yanında, anne adayı olmanın tadını almaya engel olan endişelerden bir nebze olsun kurtulmuş oluruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu